Merhaba, Artado Forum'a hoşgeldin! Burada Artado ürünleri için görüş ve önerilerinizi yazabilir, yaşadığınız sorunları bildirebilir; gizlilik odaklı, açık kaynak veya yerli projeler hakkında paylaşım yapabilirsin.
Görüntülenme: 38
Cevap: 1
"Yerli" Arama Motorlarının Durumu #1
ardatdev     20 Mayıs 2022 Cuma
Bu konu, "Türk Arama Motorlarının Durumu ve Dünya ile Kıyas #1" konusunun güncellenmiş ve yenilenmiş hali olarak düşünebilirsiniz. O konuda daha resmi bahsetmiştim. Doğru düzgün nelerin yapılması gerektiğinden bahsetmiştim. O konuyu yazarken o arama motorlarından bir umudum vardı. Bazıları o konudaki ve diğer benzer konulardaki eleştirileri kabul edip, kendini biraz da olsa geliştirdi. Fakat çoğu "yerli" arama motoru benim ve bu forumdaki diğer bir çok kişinin eleştirilerini umursamadı. Bu konuda, daha önceki konuda bahsettiğim Vuhuv, Azimli ve tabiki Artado'dan tekrar bahsedeceğim. Daha önce o konuda bahsettiğim diğer arama motorlarını tekrar bahsetmeye gerek duymuyorum. Bunlar dışında daha önce bahsetmediğim Haarbi ve Nova(Loli Search'ın yeni adı)'dan bahsedeceğim.

Not: Bu konuda geçen her şey benim kendi fikrimdir. Yanılıyor olabilirim. Katılmadığınız yerleri gönül rahatlığıyla belirtebilirsiniz.

1- Artado
Açık ara en iyi yerli arama motoru diyeceğim. İddialı ama son gördüklerimizden sonra doğru olduğunu düşünüyorum. Artado'nun kendi sonuçları iyi değil. Hala eksikleri var ama çoğu "yerli" arama motorunda olmayan bir sürü şey var. Özgün, kullanışlı, özelleştirilebilir ve yurtdışında en çok kullanıcıya sahip yerli arama motoru. Diğer "yerli" arama motorları daha Türkçe dışında bir dili bile desteklemiyor. Çoğunda basit tema özelliği bile yok. Ayrıca kullanıcılar ile en çok iletişim içinde olan yerli arama motoru da Artado. Daha fazla bir şey demeye gerek yok. Gerekirse başka bir konuda daha detaylı anlatırım.

2- Vuhuv
En son fırtına öncesi sessizlik dediler. Hala bir fırtına bekliyoruz. Bir gün gelecek umarım. Normalde en iyi yerli arama motorlarından biri olarak sayardım Vuhuv'u. Fakat artık işinde iyi olmaya çalışmaktan daha çok vatan, millet, din üzerinden prim yapmaya çalışıyor gibi geliyor. Bu benim düşüncem. Yanılıyor olabilirim. Umarım yanılıyorumdur.

3- Azimli
Lütfen artık başka arama motorlarını kopyalamayı bırakın. Kendilerine de dedim bunu. Bir de inatla red ediyorsunuz. En son hali herkese açık olarak paylaşılmadığı için burada paylaşmak istemiyorum. Zaten gereksiz de. Merak ediyorsanız gidin Yahoo! a bakın. Tıpa tıp aynısı. Logodaki ünlemden, iconların yerine kadar. Direk yeşil Yahoo! diyebiliriz.

4- Haarbi
Kendilerinin iddiasıyla Artado tasarımını onların daha 2016-2017 civarında yaptıkları bir başka arama motoru projesinden çalmışım. Ben o zamanlar yazılımla bile ilgilenmiyordum ve bahsettikleri proje ile ilgili herhangi bir şey bulamadım. Kendi sitelerine koydukları ekran görüntüsü bahsettiklerinden farklıydı. Kendilerinden bu iddialarını kanıtlamalarını istiyorum. Böyle bir iddia ortaya attıklarında ve o kadar uzun bir süre boyunca siteyi kapalı tutunca dedim herhalde baya iyi bir şey yaptılar. Kendi iddialarına göre Artado gibi bir arama motorunu daha 2016'da yapmış biri/birileri herhalde şimdi bin kat daha iyisini yapabilir diye düşündüm. Beklentimi baya bir yükseltmişlerdi. Ortaya koydukları tek şey eski tasarımın üzerinde biraz oynanmış bir tasarım ve hiç bir şey çalışmıyor. Yani cidden hiç bir şey çalışmıyor. Sadece tasarım var. Hiç bir şekilde sonuç göstermiyor. Bir veritabanı olduğundan şüpheliyim. Ana sayfadaki "Trendler" bölümü de çalışmıyor. Sadece bazı kelimeler girmişler o kadar. Orada da bir veritabanından bir şey çekilmiyor. Ne kadar çok şey aratsanız bile değişmiyor çünkü. Ayrıca garip bir şekilde site Firefox'da kırmızı iken Chromium tabanlı tarayıcılarda sarı. Bir diğer tuhaf şey ise galiba IP ban atıyorlar. Bundan emin değilim. Fakat beni ve bir kaç kişiye site 403 hatası verdi. Yani siteye erişimimiz kapatıldı. Başka birinde site çalışırken bende 403 hatası veriyordu. Bu da siteden yasaklandığımı düşündürdü. Çünkü 403 hatasının açıklaması bu. Görmeye iznin olmayan bir sayfaya ulaşmaya çalışınca olur. Daha sonra düzelttiler bunu. Şu anda erişebiliyorum.

5- Nova Search (Eski adıyla Loli Search)
Şu listedeki çoğu arama motorundan daha iyidir. Nova şu anda sonuçları Google CSE ile Google'dan alıyor. Aynı Azimli gibi. Ayrıca çok yeni bir arama motoru. Yaklaşık 3-4 aydır geliştiriliyor ve şimdiden çoğu "yerli" arama motorundan daha kullanışlı. 2 yıldır geliştirilen Haarbi ve neredeyse 3 yıldır geliştirilen Azimli ile karşılaştırınca hem Artado dışında tek açık kaynak kodlu yerli arama motoru olması, hem de özgün tasarımıyla Nova daha çok öne çıkıyor.
Görüntülenme: 42
Cevap: 2
Artado Forum Site Logosu
ledenav     19 May 2022
Tarayıcı artado forum logosunu bulmuyor. Lütfen düzelt.

Görüntülenme: 51
Cevap: 2
Yaani Arama Motoru Yeni Arayüz Güncellemesi
freelycan     18 Mayıs 2022 Çarşamba
NTENT'e benzerliği yüzünden "Yerli" olduğuna inanılmasa da yeni güncellemede bu benzerliği bozmuşlar sanırım.
Ancak benim tarayıcımdan mı kaynaklı yoksa genel olarak bir sorun mu var tam olarak bilmiyorum ama sitede kasma problemi var. 
Buyurunuz efendim bağlantı: 
Görüntülenme: 80
Cevap: 1
Loli Search artık Artado Project Bünyesinde!
YasinDev_     8 Mayıs 2022 Pazar
Loli Search, artık Artado Project bünyesinde geliştirilmesine devam edecektir.
Görüntülenme: 105
Cevap: 4
Loli Search - Yerli, Gizli ve Animeli Arama Motoru
YasinDev_     6 Mayıs 2022 Cuma
Merhaba,    
Sizlere 1-2 aydır üstünde çalıştığım arama motoru projemden bahsetmek istiyorum. Loli Search. Loli Search nedir öncellikle ondan bahsedeyim. Loli Search, Reklamsız ve tamamen gizliği ön planda tutan Anime(Japon Çizgi Filmi) temalı aynı zamanda açık kaynak kodlu bir arama motorudur.      

Peki nedir diğer Arama Motorlarından farkı?     
Loli Search'in diğer arama motorlarından farkı çerez kullanmamasıdır. hiçbir çereziniz kaydedilmez yanlızca Session dediğimiz sunucularda tutulur ve Tarayıcının kapanmasıyla verileriniz silinir ek olarak Loli Search'i kodlarken Artado Search'ten referans aldığımı belirtmek isterim. Artado'nun manifestosundan yola çıkarak bu projeyi yapmaya karar verdim ondan dolayı Artado ve Artado Ekibine selamlar olsun.     

Artado - Loli Search arasındaki fark nedir?     
Artado ile Loli Search arasındaki fark Loli Search'in Artadonun gittiği yolu takip etmesidir. Gizlilik, tasarım ve çeşitlilik konusuda Artado ile kafa kafaya tutuşmamız mümkün değil lakin diğer "sözde" yerli arama motoruları ile boy ölçüşecek kudrettimiz var evelAllah.  

Proje hakkında soru sormak isterseniz;     
Email: ozkayayasin964@gmail.com    
Discord: YasininFightClub#3200    
Github: https://github.com/YasinSenpai/    
Github(Proje): https://github.com/YasinSenpai/Loli-Search/
Görüntülenme: 51
Cevap: 1
Artado Güncellendi!
ardatdev     Monday, May 2, 2022
Tasarım ağırlıklı bir güncelleme oldu. Daha önce devloglarda bahsettiğim çoğu şeyi bitirip yayınladım. Artado daha kullanışlı, modern ve özgün bir tasarıma kavuştu.
Görüntülenme: 53
Cevap: 0
Bayramınız kutlu olsun!
ardatdev     2 Mayıs 2022 Pazartesi
.
Görüntülenme: 98
Cevap: 4
Artado Artık Daha Gizli!
ardatdev     30 Nisan 2022 Cumartesi
Başlık tuhaf oldu. Neyse. Biliyorsunuz ki Artado'da Google sonuçlarında izleyiciler vardı.Herhangi bir sonuca tıkladığınızda ilk önce Google'a sonra siteye yolluyordu. Ayrıca Artado'da, Google ile direk olarak çok fazla bağlantı vardı. Google sunucularındaki JS dosyalarını çalıştırıyordu. Bu da gizlilik endişesi olanlar için büyük bir eksi oluyordu. Bu sorun Google CSE kullanan(Azimli vs.) neredeyse tüm arama motorlarında var ama artık Artado'da böyle bir sorun yok! Yani en azından güncellemeyi yayınlayınca olmayacak.

Tersine mühendislik -abartılı bir terim ama olsun- ile Google CSE'i tamamen kopyaladım. Artık Google yönlendirmesi veya izleyicisi yok. Google sunucularındaki hiç bir kod dosyası Artado'da çalıştırılmıyor. Google CSE'in tüm dosyaları artık Artado sunucusunda çalışacak ve hiç bir legal sıkıntı da çıkarmıyor çünkü Google CSE dosyaları Apache 2.0 lisansı ile lisanslanmış. Bu lisans bir çok şeye izin veren bir lisans. Bu dosyalar üzerinde oynamama, yeniden başka bir lisans(AGPL) ile paylaşmama izin veriyor.

Eskiden reklamları CSS(tasarım kısmı) ile gizliyordum. Reklamlar sadece kullanıcıya gözükmüyordu fakat Google'a arama hakkında birkaç veri gidiyordu. Artık Google'a neredeyse hiçbir şey gitmiyor. Artado ile Google arasında sadece tek bir bağlantı var o da sonuçların yer aldığı JSON dosyası.
Görüntülenme: 87
Cevap: 6
Arayüzde Değişiklikler - Artado Search Devlog #3
ardatdev     29 Nisan 2022 Cuma


Başka hangi forumlarda paylaşmamı önerirsiniz bu devlogları?
Görüntülenme: 130
Cevap: 7
Vuhuv- Fırtına Öncesi Sessizlik
freelycan     22 Nisan 2022 Cuma
"Mevcut yapıdaki iyileştirmelerimizi ve yeni geliştirdiğimiz yapıları desteklemesi için bir süredir daha global çalışabilecek bir arayüz üzerinde çalışıyoruz. Son haberden bu habere olan sessizlik bu sebepledir. En fazla bir iki ay içerisinde inşaAllah güncelleyeceğiz."
demişler. 
Ben E-posta arayüzünün değişeceğini biliyorumdum sadece. Belli ki arama motoru için de bir güncelleme planları var. Bekleyip görmek gerek. (:

Sayfa: 1 / 25
Önceki Sayfa       Sonraki Sayfa
Ads