Merhaba, Artado Forum'a hoşgeldin! Burada Artado ürünleri için görüş ve önerilerinizi yazabilir, yaşadığınız sorunları bildirebilir; gizlilik odaklı, açık kaynak veya yerli projeler hakkında paylaşım yapabilirsin.
190 görüntülenme 4 cevap
Artado'nun Geleceği
ardatdev     1 Ocak 2022 Cumartesi
Daha önce Artado ekosisteminin uygulamalarını ve neler yapılacağını açıklamıştım. Fakat onlarda çok fazla değişiklik oldu. Şu anda tek ürünümüz(arama motoru) aktif ve bir de gelişmekte olan ve duyurulan bir ürünümüz(tarayıcı) var. Bunların yanında bir de işletim sistemi eklemeyi planlıyorum. Sıfırdan bir işletim sistemi yapacağım. Böylece arama motoru, tarayıcı ve işletim sisteminden oluşacak ekosistem. Sıfırdan kerneline kadar her şeyi kendim(tabi projeye başkaları da katkıda bulanacak) yazmayı planlıyorum. Pardus gibi Linux tabanlı olmayacak. Neden böyle bir şey yaptığımı veya neden Linux kerneli(çekirdeği) üzerinden yapmadığımı sorarsanız. Sıkıntıdan derim. Yoksa Linux üzerinden yapılanlarla bir sorunum yok. Hatta Linux'u severim baya. Bir anda aklıma böyle bir fikir geldi. Sonra baya gaza getirdim kendimi. Artado Search'e de böyle başlamıştım. Direk Linux üzerinden daha kolay, daha hızlı belki de daha iyi bir işletim sistemi(daha doğrusu Linux dağıtımı) yapabilirim ama kendim yazmayı tercih ediyorum. Hem yerli diye tanıttırsak gerçekten de yerli olmuş olur. Tamamen yerli bir işletim sistemi istiyordu herkes bir aralar. İstediklerini vermiş oluruz.
freelycan     1 Ocak 2022 Cumartesi
Açık kaynaklı olsun, mobili çıksın daha da bir şey istemem ben. 😂 Kolay gelsin, başarılar dilerim.
ardatdev     2 Ocak 2022 Pazar
Açık kaynak olacak fakat mobil sıkıntı. Yapacağımız kernel x32 ve x64 yani masaüstü cihazlar için. ARM yani mobil cihazlarda büyük ihtimalle çalışmaz. Sıfırdan kendimiz yazdığımızdan dolayı zaten şu ana kadar çıkmış hiç bir uygulama çalışamayacak olacak. Yani nasıl Windows için uygulama yazılıyorsa bizim işletim sistemimiz için de yazılmak zorunda. Tabi ki Windows ve Linux uygulamaları bir şekilde çalışması için çalışacağız fakat garanti veremem. İlerde daha çok detay paylaşacağım. Zaten işletim sisteminin gelişimini düzenli olarak Blog gönderileri ile paylaşacağım.
freelycan     4 Ocak 2022 Salı
Diğer projeler ne oldu peki? Beyt ile BeeMail özellikle. 
ardatdev     6 Ocak 2022 Perşembe
Onlarda gelecek. BeeMail'ın ismi büyük ihtimalle değişecek.
Sayfa: 1 / 1
Önceki Sayfa       Sonraki Sayfa
Ads