Merhaba, Artado Forum'a hoşgeldin! Burada Artado ürünleri için görüş ve önerilerinizi yazabilir, yaşadığınız sorunları bildirebilir; gizlilik odaklı, açık kaynak veya yerli projeler hakkında paylaşım yapabilirsin.
495 görüntülenme 7 cevap
Türk Arama Motorlarının Durumu ve Dünya ile Kıyas #1
ardatdev     2 Ekim 2021 Cumartesi
Merhaba, Bu yazıda Türk arama motorlarının durumunu, yaptıkları gelişmeleri ve Dünya'daki durumumuz ile kıyas yapacağım.

1- Vuhuv


Vuhuv aktif olarak geliştirilen sayılı arama motorlarından biri. En azından bildiğimiz kadarıyla. Vuhuv "Bizden Haberler" sayfası ile kullanıcıları ile az da olsa iletişim için de kalıyor. En son yazdıklarına göre şu anda VuhuvBot üzerinde çalışıyorlar ve bir mesajlaşma uygulaması geliştiriyorlar. Aktif olarak geliştirdiklerini belirtmeleri projenin ölmediğini ve hala umut vaad ettiğini gösteriyor. Umarım en iyi şekilde çalışmaya devam ederler. Vuhuv hala Türkiye bazında en çok kullanılan yerli arama motorlarından biri fakat yurtdışında o kadar etkili değil.

2- TurTC


TurTC uzun süredir aynı şekilde kalıyor. Uzun süredir kayda değer bir güncelleme almadı. Proje ölü durumda diyebiliriz. TurTC'nin Türkiye belli bir bilinirliği var fakat kullanıcı sayısı o kadar iddia ettikleri kadar çok değil.

3- Tarmot


Yakın bir zamanda alan adı satışa çıkmıştı. Artık tamamen kapandı. Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

4- Azimli


"En genç yerli arama motoru" ve "Gelişen, geliştirilen arama motoru" sloganları ile çıkmış kısa sürede belli bir kitleye ulaşmış olan Azimli özellikle son zamanlarda durgun. Haziran'dan beri kayda değer bir güncelleme veya yenilik eklenmedi. Ayrıca kullanıcıları ile de iletişimi o kadar sıkı tutmuyor. Bizden Habeler sayfası en son Haziran'da güncellendi. Aktif bir sosyal medya hesabı olmadığından dolayı oradan da bir duyuru yapılmıyor. Azimli'nin varlığı gitgide azalıyor.

6- Rastgelelik


Rastgelelik'in yerli arama motorlarına katkısı çok olmuştur. Diğer yerli arama motorlarını bloglarında tanıtan ve insanlara yayan Rastgelelik, arama kısmında aktifliğinin olup olmadığını bilmiyorum. Uzun süredir bloglarında bir yazı paylaşmamışlardı. Geçen gün yeni bir yazı paylaştılar. Umarım aktif kalmaya devam ederler.


7- Artado


Bu kısımda pek tarafsız olamasam da olabildiğince tarafsız olacağım. Artado olarak sürekli güncellemeler atıyoruz. Haftada en az 2 güncelleme yayınlanmakta. Bildirilen sorunlar en kısa sürede çözülüyor. Ayrıca Forumumuz sayesinde kullanıcılarımız ile iletişimi kesmiyoruz. Sürekli güncel ve aktif kalıyoruz. Ayrıca forum dışında da Artado'yu yaymaya çalışıyoruz. Sadece Türkiye pazarında değil, yurtdışında da aktif olmaya çalışıyoruz. Bizim hedeflerimiz, manifestomuz ve değerlerimiz var. Bu değerler etrafında interneti daha iyi bir yer yapmak için çalışıyoruz.

Dünya ile Kıyas


Yerli arama motorlarını dünyadaki büyük arama motorları ile acımasızca kıyaslamak haksızlık olur. Arada dağ gibi bir imkan farkı var ama bizim bu farka rağmen belli bir varlık göstermemiz gerekiyor. Yerli olup Google'la benzer bir yol takip etmek bize yarar sağlamaz. Eğer bir yerli arama motorunun dünyada yer edinmesini istiyorsak farklılıklarımız ile bir yer edinmeliyiz.

Buna göre bir kıyas yapacaksak hala çok geriyiz. Tek özelliği yerli olmak olan ve milli duyguları sömürmeye çalışan çok fazla kişi var. Google sonuçlarını bir arayüze yapıştırıp "Bakın yerliyim ben. Beni kullanın" diyerek bir şey başaramayız.
ardatdev     2 Ekim 2021 Cumartesi
Yazım yanlışı olabilir. Görmezden gelirseniz sevinirim. Ek olarak dün Beta 1.3.9 sürümü yayınlandı. Bu güncelleme gizlilik odaklıydı. En büyük değişiklik olarak varsayılan sonuçlar Google'dan, Bing'e döndü. Bunun nedenini buradan -Türkçe değil. İngilizce- okuyabilirsiniz.
freelycan     2 Ekim 2021 Cumartesi
Aslında şu yanıt oldukça mantıklı. Ana Ekranın bir bölümüne ya da ayarlar bölümüne arama yapılacak varsayılan arama motoru seçeneği eklenebilir. Böylece kimse kullanmak istemediği bir arama motorunda sırf ayar değiştirebilmek için arama yapmaz. 
freelycan     2 Ekim 2021 Cumartesi
Github'daki konudan anladığım kadarıyla pek de olumlu bir dönüt alınmamış. Bu üzücü bir şey ama bir yerde onlar da haklı. Her ne kadar Artado Search henüz Beta aşamasında olsa da daha bir çok eksiği var. En basitinden Artado Search ana sayfasındaki kısayollar yazı boyutuna göre yer değiştiriyor. Ya da Kontrol paneli sayfayı yenileyerek açılıyor. Bunlar basit ve halledilebilir şeyler ama kullanıcı yeni karşılaştığı bir ürünün önce kötü yanlarını arar. Sen Artado'yu bu haliyle tanıttıkça kullanıcılar eksik bulacak. Bu da bir süre sonra senin hevesini kırar. Yazılımdan anlamam bu yüzden haddime değil belki ama benim sana tavsiyem forumlarda vs. reklamını yapmadan önce arama motorunun bulunabilecek büyük küçük bütün eksikliklerini kapat. Eksiklikleri hallettikten sonra projeyi tanıttığında bütün bu çabanın karşılığını alacağını düşünüyorum. 
ardatdev     2 Ekim 2021 Cumartesi
Aslında geri dönüşler oldukça yararlıydı. Hızlıca eksikleri bulup kapattım. Olumsuz dönütlerin sayısı aslında baya az. Örneğin burada ve burada gayet yararlı ve olumlu dönüşler oldu. Buralarda çok fazla ilgi oldu bunun yanında 4-5 yerde daha çok iyi ve yararlı yanıtlar geldi. Az kullanıcı olunca hatanın bulunması zorlaşıyor. Daha çok kişi gördükçe daha hızlı şekilde gelişiyoruz. Yakında Beta 1.4 (Beta 1.9 veya 1.8 de diyebiliriz) sürümü yayınlanacak.  Bu sürüme beta sürecinin son aşaması diyebiliriz. Bu sürümle eklenecek şeyler ile Artado gerçekten hazır olacak. Bu sürümle birlikte Artado Photon'da kapalı beta ya geçecek ve ArtadoBot düzgün çalışır hale gelecek. Tam sürüm çıkınca Beyt, Network gibi servislerde ya çıkış yapacak ya da beta ya geçecek. Tabi bu ikisi daha belirli değil.
freelycan     2 Ekim 2021 Cumartesi
Kullanıcı ne kadar fazla olursa o kadar kolay hata bulunur, cümlene katılıyorum ama dediğim gibi her kullanıcı hatalarla uğraşmak istemez, hatası var deyip bir daha bakmaz. Projeni tanıttığın kitleyi değiştirebilirsin en azından. Yakın çevrenden güvendiğin, projenle ilgileneceğini düşündüğün tanıdıklarına anlatırsan Artado'yu kullanıcı geri bildirimleriyle geliştirebilirsin. Hiç tanımadığın insanın arama sayfasına birkaç kere girip bir daha bakmamasındansa bu daha iyidir. 
freelycan     2 Ekim 2021 Cumartesi
Bu arada Artado Bot'a bilgi kutuları için bir özellik eklemen gerektiğini düşünüyorum. Elle eklenebilir bilgi kutuları kullanıcının arama motorunu sahiplenmesi açısından mantıklı olsa da çok az ekleniyor bilgi kutuları. 
ardatdev     2 Ekim 2021 Cumartesi
Bilgi kutuları hep kullanıcılar tarafından eklenecek ama bilgi kutusuna benzer başka bir özellik daha olacak. Örneğin Yunus araması yaptınız ve bu konu hakkında Artado'da bir bilgi kutusu yok. Bu durumunda Vikipedi'ye bir kaç başka kaynağa daha istek yollayacak. Ondan sonra oralardaki bilgiyi alacak, birleştirecek ve kullanıcıya direk sunacak. Bunu otomatik bilgi kutuları gibi düşünebilirsiniz. Hiç bir şekilde veri tabanına veri eklenmiyor. Her şey o anda yapılıyor.
Sayfa: 1 / 1
Önceki Sayfa       Sonraki Sayfa
Ads