Merhaba, Artado Forum'a hoşgeldin! Burada Artado ürünleri için görüş ve önerilerinizi yazabilir, yaşadığınız sorunları bildirebilir; gizlilik odaklı, açık kaynak veya yerli projeler hakkında paylaşım yapabilirsin.
383 görüntülenme 8 cevap
Artado Search, Google Sonuçlarında Kullanıcısını Google'a Yönlendiriyor.
freelycan     25 Ekim 2021 Pazartesi
Geçenlerde Azimli arama motoru sonuçlarının Google'a yönlendirdiğini, bu nedenle Azimli arama motorunun güvensiz olduğu açıklamasını yapan Artado Search, Google sonuçlarını kullananları önce Google'a sonra tıklanılan bağlantıya gönderiyor. Yani şu an Artado Search kullanıcılarını Google sonuçlarında korumasız bırakıyor. 

19 Ekim Salı günü paylaşılan "Azimli Gizlilik Sorunları - Gizlilik Raporu #2" adlı gönderide yer alan " 1- Google ile Olan Bağlantısı " adlı başlığın yeni hali şöyle oldu:
"...
Azimli'de arama yaptığınızda Google;
  • Aramalarınızı görebiliyor, analiz yapabiliyor ve aramalarınızı kaydedebiliyor,
  • Hangi sonuca tıkladığınızı biliyor,
  • Reklamları kişiselleştirebiliyor.
Artado'da arama yaptığınızda Google;
  • Aramalarınızı görebiliyor, analiz yapabiliyor ve aramalarınızı kaydedebiliyor, aramayı sizin yaptığınızı biliyor,
  • Hangi sonuca tıkladığınızı takip ediyor,
  • Reklamlarınızı kişiselleştiremiyor, Sizin hakkınızda olabildiğince az veri alıyor.
... "
MÜMKÜN OLDUĞUNCA ARTADO SEARCH'TE GOOGLE SONUÇLARINI KULLANMAYINIZ. 
ardatdev     25 Ekim 2021 Pazartesi
Google sonuçlarını kullanmamak tabiki daha güvenli. " Artado Search, Google sonuçlarını kullananları önce Google'a sonra tıklanılan bağlantıya gönderiyor" O yazıda bunun olabildiğince engellendiğini belirtmiştim. Belki orada detaylı açıklayamamış olabilirim. Tekrar detayı olarak açıklayayım.

İlk önce Artado'da "çorap araması yapalım.

Herhangi bir sonuca tıkladığımızda yan sekmede böyle açılıyor. URL barına dikkatlice bakın lütfen.

Şimdi Azimli'de arama yapalım.

Herhangi bir sonuca tıklayalım. Yine URL barına dikkat edin.

Gördüğünüz gibi. Artado aradaki Google bağlantısını kaldırırken Azimli aynı şeyi yapmıyor. Herhangi bir şüpheniz varsa sizde test edebilirsiniz veya kaynak kodu inceleyebilirsiniz. Şu ana kadar bunun aksini gösteren bir olayla karşılaşmadım. Artado'da da Google yönlendirmesi olduğunu gösteren bir örnek gösterirseniz hemen ilgilenirim. Ayrıca böyle düşünmenize iten olayıda paylaşırsanız sevinirim. Sizin verilerinizin güvenliği her zaman bizim önceliğimizdir.
freelycan     25 Ekim 2021 Pazartesi
Artado Search bende tıpkı Azimli'nin ekran fotoğrafındaki gibi duruyor. 
Azimli (Çorap Sorgusu):

İlk bağlantıya tıklıyorum (css.org.tr):Görüldüğü gibi Google'a yönlendiriyor Azimli. 
Şimdi gelelim Artado Search'ün bende görünenine. Artado Search'te "Çorap" kelimesini arattıktan sonra karşıma çıkan ilk sonuca (www.corapsepeti.com)  tıklıyorum: Görüldüğü üzere burada da Google'a yönlendirme var. 

Bende böyle görünüyor her iki arama motorunda da. Webview tarayıcılarda da denedim. Sonuç değişmedi. 
freelycan     25 Ekim 2021 Pazartesi
Bu arada, bende hala daha Google sonuçları ekrana tam olarak sığmıyor. Görsel sonuçlarda da bu durum aynı şekilde. 
ardatdev     25 Ekim 2021 Pazartesi
Chromium tarayıcılarda yaşanıyor bu sorun. Firefox'da böyle bir sorun yok.

Artado: https://www.google.com/url?client=internal-element-cse&cx=160e826a9c5ebe821&q=https://www.isbank.com.tr/&sa=U&ved=2ahUKEwjxtabKk-bzAhU8gf0HHYAbB0oQFnoECAYQAQ&usg=AOvVaw198IQc1FYfsY8IWqoOxxq4

Azimli: https://www.google.com/url?client=internal-element-cse&cx=018141670066667450563:j1q2ogtcxwy&q=https://www.ahaber.com.tr/&sa=U&ved=2ahUKEwis18KdlObzAhULSfEDHVrJA5cQFnoECAoQAQ&usg=AOvVaw00AxTnDZq9ZJHeMjfUBMhh

Bu sorunu en yakın zamanda çözmeye çalışacağım. Şu an en makul çözüm JSON APIsi almak gibi geliyor fakat onda da ücretsiz olan da günlük 10000 arama sınırı var. Ücretli olan 1000 aramaya 5 dolar alıyor. Doların durumu ortada olduğundan şu an bunu karşılayacak bir bütçemiz yok. Belki diğer arama motorlarında yaptığımız gibi de yapabiliriz.
ardatdev     25 Ekim 2021 Pazartesi
Ayrıca o kadar endişelenecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Zaten Artado'daki linke bakarsanız daha kısa yani fazla bir veri içermiyordur. Ayrıca linkte herhangi bir kişisel veri gözükmüyor ama tabiki tedbirli olmak en önemlisi.
ardatdev     25 Ekim 2021 Pazartesi
İlerleyen zamanlarda Artado'nun paralı bir sürümünü çıkartmayı planlıyorum. Premium paketi gibi bir şey olacak. Orada JSON APIsi kullanabiliriz. Bunu ücretsiz sunacak gücümüz yok çünkü. Bu ekonomi düzelmedikçe de olmayacak gibi. Dolar 2-3 seviyesinde olsa bile gelirimiz olmadan bunu sağlayamayız.
freelycan     25 Ekim 2021 Pazartesi
Premium özelliğin tutacağını sanmıyorum ben. Startpage Mail gibi bir şey olur, bir köşede kalır bence. Onun yerine diğerlerinde yaptığın gibi bir şey yapabilirsin.
ardatdev     26 Ekim 2021 Salı
Premium sadece arama motorunda değil diğer servislerde de etkili olacak. Sadece 10TL veya 5 Dolar (yurtdışı için) vererek bir sürü özelliğe erişebilmek bence gayet iyi olur.
Sayfa: 1 / 1
Önceki Sayfa       Sonraki Sayfa
Ads