Merhaba, Artado Forum'a hoşgeldin! Burada Artado ürünleri için görüş ve önerilerinizi yazabilir, yaşadığınız sorunları bildirebilir; gizlilik odaklı, açık kaynak veya yerli projeler hakkında paylaşım yapabilirsin.
435 görüntülenme 6 cevap
Niye Neredeyse Tüm Yerli Arama Motorlarının Tasarımı Başka Arama Motorları İle Benzer?
ardatdev     7.6.2021 20:30:01
Nedense bir çok yerli arama motorunda, yabancı büyük arama motorlarından esinlenme var. Daha önce Vuhuv'daki "esinlenmeleri" belirtmiştim. Azimli'de, Haziran güncellemesi ile Vuhuv'la benzer bir tasarım uyguladı. Anlamadığım kısım neden özgün olmak yerine büyük arama motorlarının tasarımlarından esinleniyorlar/kopyalıyorlar. Zaten altyapı olarak Google'ın altyapısını kullanıyorsun, tasarımı da DuckDuckGo'dan alıyorsun.
freelycan     6/8/2021 7:09:43 AM
Azimli ne olmuş öyle ya! Önceki tasarımı ve logo Bing ve Yahoo karışımı bir şeydi ama bu sefer tamamen Vuhuv'a benzetmişler. Vuhuv tuttu diye o da tutacak değil ya. Ben beğenmedim şahsen. Umudumuz Artado...😅
ardatdev     8.6.2021 10:36:51
Zaten Azimli'nin kendine ait yazılımı yok. Sonuçları zaten Google'dan aldıklarını söylüyorlar fakat tasarımları da hazır bir tasarımın geliştirilmiş hali. Hazır tasarımın üstüne kendi logolarını koyup bir kaç yeri düzeltip yayınlıyorlar. Bu benim iddiam değil kendileri SDN Forum'unda yazmışlar. Kendilerine ait tasarımları olmadan sırf yerli diye kullanılmaları da diğer yerli arama motorlarına hakaret oluyor. Yani düşünsene sen her şeyi kendin yapıyorsun fakat millet yerli diye hazır tasarım ile yapılmış sonuçları Google'dan alan arama motorunu tercih ediyor. Tabi bunun sebebi ilk duyurulduklarında hızlı bir şekilde pazarlama yapıp yayılmaları o yüzden o kadar kullanıcısı var. Benim anlamadığım kısım insanlar sırf tasarımdan iyi diye kullanmaları fakat tasarımında hazır olması. Niye sende pazarlama yapmayıp burada Azimli'yi kötülüyorsunuz derseniz Artado hazır sistem kullanmadığından bir anda kullanıcının önüne çıkamayız. Zamanla gelişiyoruz. İlk duyurulduğunda pazarlama yapsaydık kullanıcı bizi tercih etmezdi çünkü kullanıcının önüne çıkmaya hazır değildik . . Not: Amacım kötülemek değil. Yerli arama motorlarının tasarımları ile öne çıkıp hazır tasarım kullanmalarını eleştiriyorum.
ardatdev     8.6.2021 13:15:38
Gelin Azimli'ye bakalım. Azimli, zaten Google'dan aldığı için bir backend kısmı yok. Peki Google sonuçlarının yanında kendine ait bir bilgi kutusu gibi bir şey veriyor mu? Hayır. Arama yapınca yardımcı olacak hava durumu, hesap makinesi gibi özellikleri var mı? Hayır. Zaten onun dışında sadece tasarım kaldı. Zaten tasarıma bakınca aynı Vuhuv'da olduğu gibi bir DuckDuckGo esinlenmesi görüyoruz. Bu arama motoru arama sırasında yardımcı olacak araçlar sunmuyor ve sadece Google'ın sonuçlarını gösteriyor. Kendine ait algoritması var derseniz bu da aslında baya şüpheli çünkü Google CSE üzerinde çalışmış kişiler CSE sisteminin direk Google'ın sonuçlarını getirdiğini bilir. En fazla bu sistemin paneli üzerinde kısıtlı özelleştirmeler yapabilirsiniz. Şimdi dürüstçe söyleyin bu arama motoru ne yazılım geliştiriyor? Zaten altyapı Google'dan, tasarım DuckDuckGo'dan ve arama araçları veya bilgi kutuları da sunmuyor. Neresini kendileri yapıyor? Ha eğer gerçekten Google CSE sistemine kendi algoritmalarını entegre ettiyseler tebrik ederim ve banada öğretmelerini isterim. Benim şahsen Azimli ile bir sıkıntım yok. Zaten Artado olarak onları desteklediğimizi Twitter hesabımızda bir çok kez paylaştık ve gerçekten de destek verdik.
freelycan     6/8/2021 2:47:02 PM
Yazdıklarının yarım yarım çıkmış hep admin. Devamını okuyamadım😂
ardatdev     8.6.2021 14:56:12
Mobilde sığmama oluyordu fakat düzelttim tarayıcı verilerinizi temizleyin yeni hali gelir
Sayfa: 1 / 1
Önceki Sayfa       Sonraki Sayfa
Ads