Merhaba, Artado Forum'a hoşgeldin! Burada Artado ürünleri için görüş ve önerilerinizi yazabilir, yaşadığınız sorunları bildirebilir; gizlilik odaklı, açık kaynak veya yerli projeler hakkında paylaşım yapabilirsin.
99 görüntülenme 4 cevap
Artado Artık Daha Gizli!
ardatdev     30 Nisan 2022 Cumartesi
Başlık tuhaf oldu. Neyse. Biliyorsunuz ki Artado'da Google sonuçlarında izleyiciler vardı.Herhangi bir sonuca tıkladığınızda ilk önce Google'a sonra siteye yolluyordu. Ayrıca Artado'da, Google ile direk olarak çok fazla bağlantı vardı. Google sunucularındaki JS dosyalarını çalıştırıyordu. Bu da gizlilik endişesi olanlar için büyük bir eksi oluyordu. Bu sorun Google CSE kullanan(Azimli vs.) neredeyse tüm arama motorlarında var ama artık Artado'da böyle bir sorun yok! Yani en azından güncellemeyi yayınlayınca olmayacak.

Tersine mühendislik -abartılı bir terim ama olsun- ile Google CSE'i tamamen kopyaladım. Artık Google yönlendirmesi veya izleyicisi yok. Google sunucularındaki hiç bir kod dosyası Artado'da çalıştırılmıyor. Google CSE'in tüm dosyaları artık Artado sunucusunda çalışacak ve hiç bir legal sıkıntı da çıkarmıyor çünkü Google CSE dosyaları Apache 2.0 lisansı ile lisanslanmış. Bu lisans bir çok şeye izin veren bir lisans. Bu dosyalar üzerinde oynamama, yeniden başka bir lisans(AGPL) ile paylaşmama izin veriyor.

Eskiden reklamları CSS(tasarım kısmı) ile gizliyordum. Reklamlar sadece kullanıcıya gözükmüyordu fakat Google'a arama hakkında birkaç veri gidiyordu. Artık Google'a neredeyse hiçbir şey gitmiyor. Artado ile Google arasında sadece tek bir bağlantı var o da sonuçların yer aldığı JSON dosyası.
freelycan     30 Nisan 2022 Cumartesi
Google sonuçları bende hangi tarayıcıyı kullanırsam kullanayım ekrana tam olarak sığmıyor. Güncellemeyi yayınlanmadan önce bunu da hallediver. 
ardatdev     30 Nisan 2022 Cumartesi
Ekran görüntüsü paylaşabilir misin?
freelycan     30 Nisan 2022 Cumartesi
Ekran görüntüsü-1: Ekran görüntüsü-2: 
freelycan     30 Nisan 2022 Cumartesi
2. fotoğrafı yeni sekmede açarsan ne demek istediğimi daha rahat anlarsın. 
Sayfa: 1 / 1
Önceki Sayfa       Sonraki Sayfa
Ads