Merhaba, Artado Forum'a hoşgeldin! Burada Artado ürünleri için görüş ve önerilerinizi yazabilir, yaşadığınız sorunları bildirebilir; gizlilik odaklı, açık kaynak veya yerli projeler hakkında paylaşım yapabilirsin.
277 görüntülenme 2 cevap
Artado Güvenli Değil ve Çok Fazla Gizlilik Problemi Var
ardatdev     13 Haziran 2022 Pazartesi
Merhaba, bugün Artado'nun güvenliği hakkında bir açıklama yapacağım. Şu ana kadar kullanıcılara karşı her zaman açık sözlü olmayı tercih ettik. Bu yüzden Artado'nun güvenlik problemleri, eksikleri ve gizlilik ile ilgili ciddi sorunlarını sizlerle paylaşacağım. Amacım bu problemlerin farkında olduğumuzu ve onları çözmek için uğraştığımızı bildirmek.

1- Güvenlik Eksikleri
Bu güvenlik sıkıntısı sadece MyAccount'a kayıt olduysanız geçerlidir. Eğer ziyaretçi iseniz bu sıkıntıdan/eksikten etkilenmediniz. Artado'nun güvenlik sıkıntısı, şifreleri ve bazı kişisel bilgileri güvenli bir şekilde tutmaması. Eskiden parolaları vs. düz metin olarak tutuyorduk. Fakat bir süre sonra bunun düzelttik ve parolaları(sadece ilk parolayı, eğer iki adımlı parola özelliği açıksa ikinci parolanız hala düz metin olarak tutulmakta)  şifreleyerek tutmaya başladık. Bu da parolayı tutmak için güvenli bir yol değil. Şifreleme sisteminde bir anahtar vardır ve o anahtar ile şifreyi çözüp işleyebilirsiniz. Bu da demek oluyor ki parolanız şifreleme anahtarına sahip olan herkes tarafından çözülebilir.
Not: Bu hatayı yapan tek biz değiliz. Adobe'de şifreleme kullanıyordu ve onlara baya sıkıntılar çıkardı.

Çözüm
Bu sorunun iki taraflı bir çözümü var. Kullanıcı tarafındaki çözüm hesabınızı silmek. Eğer "Tüm verilerimi sil" derseniz Forum'da açtığınız konularda silinecektir. Bu yüzden "Sadece hesabı sil" demeniz yeterlidir.

Bu hatayı en yakın zamanda düzelteceğiz. Düzgün ve güvenli bir hesap sistemi kuracağız.

2- Gizlilik Problemleri
Meta-arama motoru olmanın problemlerini Artado'da yaşıyor. Google ve Bing sonuçlarındaki izleyiciler gizliliğe çok büyük darbe vuruyor. Bunları kaldırmayı denedik fakat başarılı olmadı. Bu yüzden kendi sonuçlarımızı en kısa sürede geliştirmemiz lazım.
freelycan     14 Haziran 2022 Salı
Hesabı sildikten sonra yeni hesap açtığımızda da aynı sorunlar olacak, değil mi? 
ardatdev     14 Haziran 2022 Salı
Güncellemeyi beklerseniz bu sorun kimsede olmayacak. Eski hesapları da güvenli hale getirmeye çalışacağım güncellemeden sonra. Şimdi hesabınızı silip, güncelleme yayınlandıktan sonra tekrar kayıt olursanız bir sorunla karşılaşmazsınız veya direk güncellemeyi de bekleyebilirsiniz.
Sayfa: 1 / 1
Önceki Sayfa       Sonraki Sayfa
Ads