Merhaba, Artado Forum'a hoşgeldin! Burada Artado ürünleri için görüş ve önerilerinizi yazabilir, yaşadığınız sorunları bildirebilir; gizlilik odaklı, açık kaynak veya yerli projeler hakkında paylaşım yapabilirsin.
236 görüntülenme 1 cevap
Artado'nun Durumu
ardatdev     Monday, December 19, 2022
Merhaba!

Uzun zamandır aktif değildik. Hiç şey yapacak motivasyonum yoktu o yüzden son bir kaç aydır aktif değildim. Atılan çoğu mail e bile dönüş yapamadım. Bir kaç bug report a dönüş yapabildim sadece. Eğer Artado üzerinde çalışacak enerjiyi bulabilirsem çok iyi şeyler yapmayı planlıyorum fakat inanın hiç bir şey yapacak motivasyonum, enerjim yok. Tükendim resmen. Bu yazıyı yazmak için başına oturmam bile 3 saatimi aldı. O kadar kötü durumdayım. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim hiç bir fikrim yok.

Artado'nun durumu hakkında konuşacak olursak en son projeye sıfırdan başlamıştım. Yeni Artado'nun sadece tasarımını oturtabildim. Arama fonksiyonunu bile yapmadım daha ama aklımda cidden iyi fikirler var. Hepsini not ettim. Nasıl olacaklarını vs planladım fakat iş yapmaya gelince kolumu kaldıracak gücüm olmuyor. Sadece Artado için değil genel olarak hayatım son bir kaç aydır bu durumda.

Onun dışında Artado'nun şu anki durumu stabil. Fazla bi hata bildirilmedi. Şu anki sürüm kullanılabilir durumda. Biraz da bu yüzden acele etmiyorum. Zaten elimizde idare eder seviyede bir ürün var. Bunun verdiği rahatlıkta beni çalışmaktan alıkoyuyor biraz. Arama sayısı olarak 3.5 milyonu geçmişiz. Verileri fazla detaylı incelemedim o yüzden düzgün bir analiz sunamam.

Vuhuv ve Azimli bu sürede güncellendiler. İkisi de şu an iyi bir konuma gelmişler. Yaptıklarını beğendim. Detaylı bir inceleme yazacak gücü bulamadım fakat ikisini de detaylıca inceledim. Çoğu konuda sonunda Artado'yu yakalamışlar veya yaklaşmışlar. Tasarım olarak ikisi de güzel bir tasarıma sahipler. İkisi de İngilizce dil desteği eklemişler. Onları tebrik ederim. Fakat bizim neredeyse ilk günden beri 15 dili desteklediğimizi de hatırlatmak isterim ayrıca hala ikisinin de neredeyse hiç özelleştirme seçeneği yok. Özelleştirme mevzusu öncelikleri değil sanırım. Onların kararı. Benim için önemli bir konu bu. Bu yüzden Artado'daki özelleştirme seçeneklerini iki-üç katına çıkaracağım. Her boku değiştirebileceksiniz. Neden? Keyif. Artado sizin arama motorunuz. Tamamen sizin gibi hissettirmesi için istediğiniz şekilde değişiklik yapabilmeniz lazım. Ancak öyle "sizin" olabilir. Ayrıca kullanıcıya daha çok özgürlük sunmuş oluruz. Tüm insanlar aynı tasarımdan memnun kalamaz. Bu sebeplerden dolayı özelleştirme/kişiselleştirme mevzusunu önemsiyoruz. (Özelleştirme kelimesi çok yanlış bir kullanım olduğunu fark ettim az önce bundan sonra kişiselleştirme kelimesini kullanacağım ama anladınız siz beni)

Burada küçükte olsa bir topluluğumuz var. Bu beni cidden mutlu ediyor. Sadece başka bir sözde yerli arama motoru değiliz. Gerçekten bir topluluğuz. En başından beri hedeflediğim şeyi başarma yolunda ilerliyoruz ve aklımdaki fikirleri de yapabilirsem bunu tamamen başaracağız. Aslında belli bir seviyede başardık. Sadece biraz daha büyümemiz gerekiyor. Hala küçüğüz. Belli seviye de tanınıyor "Artado" ismi ama yeterli değil. O yüzden foruma da bi el atmak lazım. Burası topluluk için önemli. Bir de forum dışı topluluk alanları da yapmayı planlıyorum. Yaptıkça paylaşırım sizlerle. Yapacak gücü bulursam tabi.
freelycan     25 Aralık 2022 Pazar
Bir an önce toparlanıp Artado için güncelleme yayımlaman şart. Artado şu anki hâliyle güvenli değil. Bunu daha önceki konularda sen de söylemiştin. Geçen yıla göre bu yıl Artado pek yol katedemedi ancak 2 yılda diğer yerli arama motorlarından kimisinin seviyesine erişti, kimisini de geçti. Bu gelişim devam ettikçe Artado'nun adının daha fazla duyulacağını düşünüyorum ben.

Umarım kısa sürede eski motivasyonunu yakalarsın. (: 
Sayfa: 1 / 1
Önceki Sayfa       Sonraki Sayfa
Ads