Merhaba, Artado Forum'a hoşgeldin! Burada Artado ürünleri için görüş ve önerilerinizi yazabilir, yaşadığınız sorunları bildirebilir; gizlilik odaklı, açık kaynak veya yerli projeler hakkında paylaşım yapabilirsin.
439 görüntülenme 6 cevap
Limbul - Arama Motorumsu Ansiklopedi
ardatdev     7/10/2021 6:33:51 PM
Bazı yerlerde arama motoru bazı yerlerde ansiklopedi diyorlar bence tam olarak karar verememişler ne olduklarına. Artado'nun bilgi arama kısmı gibi yapmışlar aynı mantık. Ben "Dünya'nın en gelişmiş arama motoru" ve "Türkiye'nin İlk ve Tek Ansiklopedisi" demelerine biraz gıcık oldum. Çünkü ikisi de değiller. Böyle iddialı sözler projeden soğutuyor insanı. Twitter hesaplarından da bakandan destek istemeleri ve sürekli "ilk ve tek yerli ansiklopedisiyiz" demeleri de daha çok soğuttu beni ama yine de bakmaya değer bir proje.
ardatdev     7/10/2021 6:53:19 PM
Link koymayı unutmuşum Link: https://www.limbul.com/
ardatdev     7/10/2021 6:54:02 PM
Twitter adresleri: https://twitter.com/Limbulcom
freelycan     7/11/2021 7:40:29 AM
Sayfanın kaynak kodlarının 65. satırında https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-70457118-1 bağlantısı var. Ne işe yarıyor bilmiyorum ama bu soğumam için birinci sebep. Belli ki daha az sonuç göstererek sıradan arama motorlarından farklı bir çıkış yapmak istemişler ama pek tutacağını sanmam. Sonuç ekleme bölümündeyse onay süreci yok. Anında ekleniyor sonuçlar. Yani ben istesem gidip herhangi bir markayı,değeri vs. kötüleyerek bir sonuç yazabilirim, bu da onay görmeden sonuçlarda çıkar.
ardatdev     7/11/2021 10:29:46 AM
Daha çok ekşi sözlük mantığındalar bence. Bu yüzden ansiklopedi yerine sözlük deseler daha iyi olur çünkü bir wiki sistemi değil bir sözlük sistemi kullanıyorlar. Google Tag Manager, SEO için kullanılıyor yanlış bilmiyorsam yani arama sonuçlarında sırayı yükseltmeye yarıyor.
ardatdev     7/11/2021 10:37:52 AM
Ayrıca uyarayım Limbul'un gizliliği o kadar iyi değilmiş. Gözümden kaçmış gizlilik politikaları. Gizlilik Politikalarında, Bilgilerin Toplanması bölümünde şöyle diyor "IP adresi, coğrafi konum, tarayıcı bilgisi, işletim sistemi bilgisi, cihaz bilgisi, sitede veya uygulamada geçirdiğiniz süre gibi bilgileri size daha hızlı hizmet verebilmek ve sistemlerimizi iyileştirmek amacıyla kullanırız." yani senin neyin var neyin yok toplayıp sunucumda saklarım diyor. Zaten konuda dediklerimden dolayı soğumuştum ama onlar görmezden gelinilebilir şeylerdi. Bu ise projeden beni tamamen kopardı. Limbul gibi gizlilik politikası olan siteleri kullanmayın/uzak durun. Kullanacaksanız olabildiğince az veri verin ve Tor veya VPN kullanın.
ardatdev     7/11/2021 10:39:45 AM
Ayrıca bu verilerin üçüncü şahıslara(reklam şirketleri gibi) satılmayacağını açık olarak belirten bir kısım yok.
Sayfa: 1 / 1
Önceki Sayfa       Sonraki Sayfa
Ads