Merhaba, Artado Forum'a hoşgeldin! Burada Artado ürünleri için görüş ve önerilerinizi yazabilir, yaşadığınız sorunları bildirebilirsiniz.
ardatdev
Founder of Artado Software
Görüntülenme: 17
Cevap: 0
Github Sayfası
ardatdev     Thursday, January 20, 2022
Artado'nun Github sayfası güncellendi. Sponsorluklar ve Tartışma bölümleri aktifleşti. Github'da Tartışma kısmını forum gibi kullanmayı düşünüyorum fakat orada daha çok kod tarafından bahsedeceğim. Ayrıca Wiki sayfasını da yakında doldurmayı planlıyorum fakat nasıl yapacağımı karar veremedim. Fikirlerinizi belirtirseniz yararlı olabilir.
Görüntülenme: 149
Cevap: 4
En İyi Yerli Arama Motorları
ardatdev     6 Ocak 2022 Perşembe
Genel olarak çok bilinen ve iyi bir arama motoru diyebileceğiniz yerli arama motorları neler?
Görüntülenme: 70
Cevap: 4
Artado'nun Geleceği
ardatdev     1 Ocak 2022 Cumartesi
Daha önce Artado ekosisteminin uygulamalarını ve neler yapılacağını açıklamıştım. Fakat onlarda çok fazla değişiklik oldu. Şu anda tek ürünümüz(arama motoru) aktif ve bir de gelişmekte olan ve duyurulan bir ürünümüz(tarayıcı) var. Bunların yanında bir de işletim sistemi eklemeyi planlıyorum. Sıfırdan bir işletim sistemi yapacağım. Böylece arama motoru, tarayıcı ve işletim sisteminden oluşacak ekosistem. Sıfırdan kerneline kadar her şeyi kendim(tabi projeye başkaları da katkıda bulanacak) yazmayı planlıyorum. Pardus gibi Linux tabanlı olmayacak. Neden böyle bir şey yaptığımı veya neden Linux kerneli(çekirdeği) üzerinden yapmadığımı sorarsanız. Sıkıntıdan derim. Yoksa Linux üzerinden yapılanlarla bir sorunum yok. Hatta Linux'u severim baya. Bir anda aklıma böyle bir fikir geldi. Sonra baya gaza getirdim kendimi. Artado Search'e de böyle başlamıştım. Direk Linux üzerinden daha kolay, daha hızlı belki de daha iyi bir işletim sistemi(daha doğrusu Linux dağıtımı) yapabilirim ama kendim yazmayı tercih ediyorum. Hem yerli diye tanıttırsak gerçekten de yerli olmuş olur. Tamamen yerli bir işletim sistemi istiyordu herkes bir aralar. İstediklerini vermiş oluruz.
Görüntülenme: 169
Cevap: 2
Celer Browser Çok Yakında Sizlerle!
ardatdev     20 Aralık 2021 Pazartesi
Daha önce Nucleus Browser olarak duyurmuştuk tarayıcımızı. Fakat Nucleus'un ismi Celer olarak değişti. Nucleus, Artado'dan bağımsız bir proje olarak devam ediyor fakat artık Artado tarafından yayınlanmayacak. Celer Browser şu anki hali daha önce paylaştığımız haline benziyor. Bir kaç yerde ufak değişiklikler, isim ve logo değişikliği dışında hiç bir şey değişmedi. Yakında kapalı beta sürecine ondan kısa bir süre sonrada açık betaya çıkacak. Celer, şu anda tam kullanıma hazır fakat kapalı beta ile sizin de görüşlerinizi almak istiyorum. Bu yüzden ilk önce kapalı beta olarak çıkacak. Fakat siz isterseniz direk açık beta olarak da yayınlayabilirim. Celer şu anlık sadece Windows, Mac ve Linux cihazlar için çıkacak. Fakat ilerleyen günlerde mobil cihazlar için de çıkış yapacak. Celer Browser, mobil cihazlar için çıkış yapmadan önce Artado Search mobil uygulaması çıkış yapacak.
Görüntülenme: 131
Cevap: 5
Nucleus'tan Yeni Görüntüler
ardatdev     11 Aralık 2021 Cumartesi
Nucleus Browser güncellendi! Tasarımda değişiklikler ve eklenti desteği eklendi. Kullanıcıya iki tane arayüz sunuluyor. Standart UI yani diğer klasik sekme tasarımı ve kendine özgü Nucleus UI. Böylece tarayıcıyı daha çok özelleştirebiliyorsunuz. Ayrıca koyu ve açık temalarda sunuyor. Şu anda sadece Türkçe dil desteği var fakat ileride diğer diller için de dil desteği eklenecek.

Nucleus, kendi reklam ve takipçi engelleyicisi ile geliyor. Ayrıca Nucleus, Chrome eklentilerini de destekliyor fakat bazen sıkıntılar çıkabiliyor. Firefox eklentilerini de desteklemesi için çalışmalarımız var. Nucleus, Chrome'dan ve Firefox'dan bazı yerleri kullanıyor fakat ikisi üzerinden de yapılmadı. Nucleus tamamen özgün ve Artado tarafından yapıldı.

Nucleus; Chromium, Firefox, Microsoft Edge ve Brave'den performans açısından daha iyi. Hem hızlı hem de cihazınızı fazla zorlamıyor. Bu tarayıcılardan gizlilik açısından sadece Brave, Nucleus'tan daha iyi.

Nucleus Browser hala geliştiriliyor. Yakında masaüstü için kapalı beta sürecine girecek. Başka sorularınız varsa buradan sorabilirsiniz.

Nucleus Browser ekran görüntüleri:
-Standart UINucleus UI:

Gizlilik Testi:
Görüntülenme: 140
Cevap: 4
Nucleus Browser - Kapalı Beta'dan Görüntüler
ardatdev     9 Aralık 2021 Perşembe
Artado ekibinden @Eienwq tarafından geliştirilen Nucleus Browser çok yakında sizlerle olacak! Nucleus Browser yakında Windows için kapalı beta sürecine geçiş yapacak. Nucleus Browser, yenilikçi tasarımı ve minimal bir tarayıcı olması ile öne çıkıyor. Nucleus, ElectronJS ile geliştirildi.

Nucleus Browser'dan görüntüler:
Görüntülenme: 105
Cevap: 1
Yeni Tarayıcı ve Haarbi İle Olan İşbirliği Hakkında Detaylar
ardatdev     25 Kasım 2021 Perşembe
Yakında yeni tarayıcımızın ismini duyuracağız. Bu tarayıcı tamamen açık kaynak kodlu olarak ve biz(Artado) tarafından geliştirilmektedir. 2022 yılının başında açık betaya çıkmasını hedefliyoruz. Yakında ismini de duyuracağız. Tarayıcının temeli Zide Ekibinden @Ereniko tarafından geliştirilmekte. Diğer kısımlarını ben yapıyorum.

Daha önce Haarbi tarafından burada işbirliği yaptığımıza dair bir gönderi yayınlanmıştı. O zaman daha projenin başındaydık ve bazı temel şeyleri yapıyorduk. Fakat sonra Haarbi hiç bir şekilde bize haber vermeden projenin Github sayfasını kapattı ve forumda ilgili konuyu sildi. @freelycan Haarbi Discord sunucusunda neden konunun silindiğini söyledikten sonra Haarbi bizimle iletişime geçerek bizimle ortak olarak başladıkları projeyi kapalı yani kendi başlarına yürüteceklerini söylediler. Sizin bu konu hakkında bilgilendirme gereği duydum çünkü bu konu hakkında karşı taraftan doğru bir açıklama yapılmadı. Haarbi kendi tarayıcısını geliştiriyor, biz kendi tarayıcımızı. Haarbi ile hiç bir alakamız yoktur.
Görüntülenme: 115
Cevap: 1
Bir Kaç Soru
ardatdev     21 Kasım 2021 Pazar
Artado’nun gidişatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yani çizgimizi, hedeflerimizi ve durumumuzdan memnun musunuz? Nerelerde kendimizi geliştirmemiz gerek? Sizce topluluk ile ilişkimizi iyi tutuyor muyuz? Projenin durumunu ve konumunu beğeniyor musunuz? Artado’yu ilk gördüğünüz hali varsayarak geliştiğimizi düşünüyor musunuz? Artado’yu gün içinde kullanıyor musunuz? Varsayılan arama motorunuz nedir? Diğer yerli arama motorları ile kıyaslarsak iyi bir durumda mıyız? Diğer gizlilik odaklı arama motorları ile kıyaslarsak iyi bir durumda mıyız?
Görüntülenme: 68
Cevap: 0
Azimli ".org" Alan Adına Geçiş Yaptı
ardatdev     21 Kasım 2021 Pazar
Azimli, "azimli.xyz" alan adından "azimli.org" alan adına geçiş yapmış. Keşke geçiş yaparken güncelleme atarak geçiş yapsalardı. Uzun süredir bir güncelleme gelmedi.
Görüntülenme: 83
Cevap: 1
Artado Beta 1.4 Sürümü Yayınlandı!
ardatdev     17 Kasım 2021 Çarşamba
Beta 1.4 sürümünü erken yayınlamaya karar verdim. Eklenmesi planlanan bir çok şey Beta 1.5'de yayınlanacak. Bu güncellemede bildirilen hataların çoğu giderildi, logo değiştirildi, Gece teması varsayılan oldu, ana sayfaya sonuç kaynağı değiştirebilme özelliği eklendi. Bunların dışında bazı yerlerde ufak değişiklikler oldu. Umarım beğenirsiniz.
Görüntülenme: 117
Cevap: 3
You.com - Şu Ana Kadar Gördüğüm En İyi Arama Motorlarından Biri
ardatdev     16 Kasım 2021 Salı
Piyasadaki bir çok arama motorunu beğenmem. SearX ve Artado dışında başka arama motorunu da önermem normalde. Fakat bu arama motoru şu ana kadar gördüğüm en iyi arama motorlarından biri olabilir. Hatta dürüst olursak işlev bakımından Artado'dan bile iyi olduğunu düşünüyorum. Diğer arama motorlarından farklı bir tasarımı var. Sonuçlarını yatay olarak sıralıyor. Zaten kullanırsanız görürsünüz. Wikipedia, Bing(Web, görsel, haber ve video sonuçları için), Reddit, Twitter, Instagram ve bir kaç platformun daha sonuçlarını gösterebiliyor ve bunu tamamen reklamsız yapıyor. Gizlilik bakımından fazla incelemedim fakat şu anda bir sıkıntı yok gibi gözüküyor. Kısaca Artado'nun yaptığı her şeyi farklı bir tasarımla yapıyor diyebiliriz. Ayrıca daha stabil çalışıyor. Kesinlikle denemenizi öneririm. Tasarım herkese hitap etmeyebilir fakat ben sevdim. Artado'dan, You'ya geçilir mi? Bence hayır. Çünkü Artado açık kaynak olduğundan dolayı daha güvenilir. Ayrıca pek bir özelleştirme özelliği bulamadım. Galiba ileride eklenecek.

You.com
Görüntülenme: 257
Cevap: 6
Artado'yu Eleştirin
ardatdev     13 Kasım 2021 Cumartesi
Sizden Artado'nun şu anda yayında olan sürümü(Beta 1.3)'ü eleştirmenizi istiyorum. Eksiklerini, kullanılabilirlik oranını ve rakipleri ile karşılaştırmanızı istiyorum. Hiç bir şekilde kendinizi tutmayın. Aradaki imkan farklarını görmezden gelin. Yerli arama motoru diye farklı davranmayın.

Rakipleri ile karşılaştırırken yerli arama motorları(Vuhuv, Azimli vs.), gizlilik odaklı arama motorları(DuckDuckGo, Startpage, Qwant, Brave Search vs.) ve ana akım arama motorları(Google, Yandex, Bing vs.) şeklinde kategoriler altında karşılaştırırsanız güzel olur. İstediğiniz gibi de yapabilirsiniz bu sadece bi öneri.
Görüntülenme: 53
Cevap: 0
Kendini Artado Geliştiricisi Olarak Tanıtanlar
ardatdev     9 Kasım 2021 Salı
Merhaba, uzun süredir sınav haftamdan dolayı burada aktif değildim. Bir süre daha aktif olamayacağım büyük ihtimalle. Kısa bir uyarı yapmak için geldim. Bazı forumlarda kendini Artado’nun geliştiricisi gibi tanıtıp paylaşım yapan insanlar gördüm. Daha önce bazı forumlardaki yaptığım paylaşımları kopyalayıp kendilerini projenin sahibi gibi gösteriyorlar. Ben sadece “ardatdev” kullanıcı adını kullanırım. Başka kullanıcı adlarında yapılan paylaşımları bana bildirin. Benim adımını da kullanan kişiler olabilir. O yüzden şüpheli gözüken durumları bana bildirin.
Görüntülenme: 70
Cevap: 1
Artado Photon İsim Değişikliği
ardatdev     30 Ekim 2021 Cumartesi
Artado Photon'un ismini değiştirmeye karar verdim. Yeni ismi yakında açıklayacağım. İsim değişikliğinin sebebi Photon isminin yaygın olması ve "Photon Browser" ismine sahip bir tarayıcının var olması. İsim daha önce alındığı için "Artado Photon Browser" diyorduk fakat bu isim aşırı uzundu. İsimle birlikte logoda da ufak değişiklikler yapıldı.
Görüntülenme: 127
Cevap: 6
Haarbi.com Hakkında
ardatdev     30 Ekim 2021 Cumartesi
Sitelerini güncellemişler. "OS, Browser, Search Engine, Map, Community & Entertainment Apps" bu yazıyı eklemişler bir de iletişim adresi koymuşlar.
Görüntülenme: 71
Cevap: 0
Petal Search'ın Türkiye'deki Yükselişi
ardatdev     29 Ekim 2021 Cuma
Petal Search %0.02 pazar payı ile Türkiye'de en çok kullanılan 6. arama motoru oldu. %0.20 farkla (%0.22 pazar payı var) DuckDuckGo beşinci sırada. %0.02 pazar payı size az gelse bile aslında yaklaşık 1.680 kullanıcıya denk gelmekte. Ne az ne çok. En azından sizi 6. sıraya taşıyacak kadar çok. Petal Search'ın neredeyse bütün kullanıcıları mobilde. Türkiye'de mobil kullanıcıların %0.03'ü Petal Search'ı tercih ediyor. Masaüstünde neredeyse kullanıcısı yok denebilir. Masaüstünde 6. sırada Ecosia var.

Şimdi kullanıcıların Petal Search'ı tercih etme sebeplerine gelelim. Hiç Petal Search'ı mobilde kullanmadım o yüzden oradaki performansı hakkında yorum yapamayacağım. Masaüstünde Google'dan hatta DuckDuckGo, Brave Search veya Artado'dan farklı bir deneyim sunmadığını düşünüyorum. Mobilde tercih edilmesi büyük ihtimalle Huawei cihazlardan dolayı. Huawei cihazlarda varsayılan olup olmadığı hakkında bilgim yok fakat kullanıcılarının neredeyse hepsi Huawei cihazlardan olduğunu düşünüyorum.

Siz Petal Search kullanıyorsanız veya daha önce kullandıysanız deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.
İstatistik Bağlantısı: https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share/all/turkey
Görüntülenme: 80
Cevap: 4
29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun!
ardatdev     29 Ekim 2021 Cuma
Hepinizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.

Şu an güncelleme üzerinde çalıştığımızdan ana sayfada logo değiştirme yapamıyoruz fakat Beta 1.4 güncellemesi ile kullandığınız dile göre logo otomatik bir günlüğüne -veya bayram süresi boyunca- değişecek. Logoyu yine istediğiniz gibi değiştirebilceksiniz. Bu özellik sadece bir logo seçmediyseniz yani varsayılanı kullanıyorsanız çalışacak. Bu sistem Google'daki gibi çalışacak. Mesela Türkçe kullanıyorsanız size Cumhuriyet Bayramını kutlayacak, İngilizce kullanıyorsanız Cadılar Bayramını.
Görüntülenme: 138
Cevap: 8
Artado Beta 1.4'den Görüntüler
ardatdev     28 Ekim 2021 Perşembe
Beta 1.4 sürümü hala geliştiriliyor. Arayüz ve bildirilen (neredeyse) tüm sorunlar çözüldü. Artık tema ve dil değiştirirken bir sıkıntı yaşamıyorsunuz ve Yahoo sonuçlarındaki tasarım sıkıntısı da giderildi. Şu an daha fazla arama motorundan sonuç eklemeye ve otomatik bilgi kutularını yapmaya çalışıyoruz. Bunlar tamamlanınca Beta 1.4 neredeyse tamamlanmış olacak. Bu sürüm ile logoda da değişiklikler yapıldı.

Ekran Görüntüleri:
Not: Arama motorlarının sayılarında değişiklikler olabilir fakat olmasını hedeflediklerimiz bunlardır.
Görüntülenme: 58
Cevap: 1
Sadece 3 Günde Yaklaşık 1000 Arama
ardatdev     26 Ekim 2021 Salı
Bence bu bizim için bir başarıdır. Daha önce bu sayıya tek günde de ulaşmıştık fakat uzun süredir bu kadar aktif olduğunu görmemiştim ve sadece Türkiye'den değil Dünya'nın 4 bir yanından kullanıcılarımız var. Tayland, Kostarika, İtalya, Amerika ve daha fazlası. En çok kullanılan diller İngilizce, Türkçe, İtalyanca ve Fransızca. Kullanıcıların çoğunluğu Google sonuçlarını kullanıyor. Ondan sonra Bing, Yahoo! ve Base geliyor. En etkileyici kısmıda bu kadar kullanıcıya hiç bir şekilde reklam vermeyerek ulaştık.
Görüntülenme: 53
Cevap: 1
Bizi Destekleyebileceğiniz Yerler
ardatdev     Tuesday, October 26, 2021
Kreosus sayfamız yenilendi ve Patreon sayfamız açıldı. Kreosus yerli bir bağış toplama platformu ve orası daha bütçe dostu diyebiliriz. Kreosus'da bağışlar 10 Türk Lirasından başlıyor. Patreon'da ise 5 Dolardan. Bağış yapanlar yeni servisleri ve özellikleri herkesten önce test edebilecek. Yani kısaca kapalı beta kullanıcısı olacaklar. Eğer bütçeniz karşılamıyorsa bizi paylaşarak da destek olabilirsiniz. Artado hakkında inceleme yazıları veya blog yazıları yazabilir, sosyal medyada paylaşabilirsiniz.
Görüntülenme: 36
Cevap: 0
Sosyal Medya Önerileri
ardatdev     24 Ekim 2021 Pazar
Önerdiğiniz yerli/yabancı sosyal medyalar var mı? Gizliliğe önem veren ve açık kaynak kodlu projeler tercih edilir ama diğerlerini de söyleyebilirsiniz.
Görüntülenme: 84
Cevap: 5
Artado Beta 1.4 Güncellemesi Geliştiriliyor
ardatdev     24 Ekim 2021 Pazar
Artado Beta 1.4 güncellemesi çok yakında yayınlanacak.

Şu ana kadar eklenenler;
 • Ana sayfa tasarımı değişti
 • Kısayollar kaldırıldı
 • Menü açılırken sayfa yenilenme sorunu çözüldü
 • Bot iyileştirildi ve Haber Botu hazırlandı
 • Artado Photon ana sayfasının yapımı neredeyse tamamlandı
 • Logo değişti
 • Arama kutusu güncellendi
 • İkonlarda küçük değişiklikler oldu
Yakında eklenecekler;
 • Petal Search ve Brave Search sonuçları eklenecek
 • Tema ve dil sorunu giderilecek
 • Tüm logolar değiştirilecek
 • Ayarlar sayfası yenilenecek
 • Gizlilik Politikası güncellenecek
 • Artado Blog açılacak
 • MyAccount geliştirilecek
Görüntülenme: 70
Cevap: 0
Azimli Gizlilik Sorunları - Gizlilik Raporu #2
ardatdev     19 Ekim 2021 Salı
Gizlilik Raporu yazmak baya eğlenceli benim için. Okuyanı ve geliştiricileri de bilgilendirdiğini düşünüyorum. Bu yüzden böyle bir kaç servisi daha incelemeyi düşünüyorum. Hakkında gizlilik raporu yazmamı önerdiğiniz servisleri bildirirseniz güzel olur.

Azimli'nin Sıkıntıları
Azimli özellik olarak o kadar geniş bir servis değil bu yüzden fazla bir sıkıntısı yok. Buradan geliştiriciye cevap yazacaksa önerim lütfen mantıklı şekilde cevap verilmesi. Bu sadece Azimli için değil diğer servisler içinde geçerli. Geliştiriciler cevap verirken aşırı saçmalayabiliyor.

1- Google ile Olan Bağlantısı
Azimli, Google sonuçlarını kullanan bir arama motoru. Bu yüzden bağlantısı olması gayet normal. Fakat Azimli'nin diğer arama motorlarına göre daha fazla bağlantısı var ve bizi Google'dan korumaya çalışmıyor. Artado'da da Google sonuçları kullanılabiliyor bu yüzden bu konuyu kıyaslayarak açıklayacağım.
 
Azimli'de arama yaptığınızda Google;
 • Aramalarınızı görebiliyor, analiz yapabiliyor ve aramalarınızı kaydedebiliyor,
 • Hangi sonuca tıkladığınızı biliyor,
 • Reklamları kişiselleştirebiliyor.
Artado'da arama yaptığınızda Google;
 • Aramalarınızı göremiyor, analiz yapamıyor ve aramalarınızı kaydedemiyor, Kaydetse bile aramayı sizin yaptığınızı bilmiyor,
 • Hangi sonuca tıkladığınızı takip edemiyor, Artado bunu olabildiğince engelliyor,
 • Reklamlarınızı kişiselleştiremiyor, Sizin hakkınızda olabildiğince az veri alıyor.
İşte aradaki fark bu. Artado sizi olabildiğince anonim kılıyor. Azimli'de ise direk Google kullanmaktan bir farkı yok. Ayrıca bunların önüne kolayca geçilebilir fakat Azimli ekibi nedense bunu yapmıyor. Eskiden Azimli'de bunların bir çoğunu engelliyordu fakat bir süre sonra değiştirdiler.

Bunları nasıl bulduğumu sorarsanız URL kısmına bakmanız yeterli. Eğer URL "#gsc.tab=0&gsc.q=a&gsc.page=1" içeriyorsa o arama motoru Google'ın sizi takip etmesine ve aramalarınızı kaydetmesine izin veriyordur. Bir aralar bu Artado'da da açıktı fakat sonradan giderildi. Ayrıca herhangi bir sonuca tıkladığınızda bir gizli Google yönlendirmesi ile siteye gidiyorsunuz. Yani bir sonuca tıkladığınızda ilk önce "https://www.google.com/url?client=internal-element-cse&cx=018141670066667450563:j1q2ogtcxwy&q=https://tr.wikipedia.org/wiki/A&sa=U&ved=2ahUKEwi3kYTgnNfzAhVDzaQKHau2BQwQFnoECAYQAQ&usg=AOvVaw2sV0lP5shFksY622MNfs44" adresine sonra tıkladığınız sonuca gidiyorsunuz. Artado'da bazen bununla karşılaşabilirsiniz fakat biz olabildiğince Google'ı dışarı çıkarttık bu yüzden böyle bir durumla karşılaşmanız çok nadir olur veya hiç olmaz.

2- Güven Vermiyor (Gizlilik Politikası ve Diğerleri)
Bunların yanında açıkçası Azimli gizlilik açısından hiç güven vermiyor. Bunun sebebi açık kaynak olmaması ve gizlilik politikalarını pek iyi bulmamam. Örneğin gizlilik politikasında aramaları kaydettiklerini belirtiyorlar ama nasıl kaydettikleri gösterilmiyor. Ayrıca aramalar bile bir kişisel veridir. Ya bir kullanıcı yanlışlıkla özel bir bilgisini arama motorunda aratırsa? Böyle bir şey olursa hem Azimli hem de Google o bilgiye sahip olacak. Yani "anonim" olarak aramaları kaydettiklerini söyleseler bile arama içeriği gözüktüğünden dolayı anonimlik yok oluyor. Yani benim anladığım bu belki farklı şekilde kaydediyorlardır. Bunu belirtmeleri daha uygun olur.

Gizlilik Politikasının "Çerezler hakkında" kısmında "Ayrıca sitede mevcut bulunan reklamlar aracılığıyla, reklam verilerinin toplanması için cookie ve web beacon kullanılıyor olabilir. Bu tamamen sizin izninizle gerçekleşiyor olup, isteğiniz dahilinde internet tarayıcınızın ayarlarını değiştirerek bunu engellemeniz mümkündür." deniyor. Bu bile güvenmemek için bir neden. Açıkça kullanıcının reklam verilerini tanımlamak için çerez kullandıklarını söylüyorlar. Yani Azimli reklamlarda kişiselleştirme uyguluyor. Buradan çıkartılabilecek mesaj bu ve çerez kullanımını kabul edip, etmediğimi sormuyorlar veya görünüşe göre herhangi bir çerez ayarı da yok. Yani Azimli reklamları kişiselleştirmek için çerez kullanıyor ve bunu her ne kadar benim isteğimle yaptıklarını söyleseler de ben herhangi bir izin vermeden bu çerezleri kullanıyorlar.

"Ne gibi veriler topluyoruz?" kısmında "Kullanıcıların en iyi arama deneyimine sahip olmaları ve iyi hizmet sağlamak için küçük miktarda veri toplanır. Bu veriler, Azimli'nin sorunlarını gidermek, iyileştirmek ve istatistiksel analiz yapmak için kullanılır. Örneğin, yeni özellik eklenmesi veya mobil cihazlarda bulunan hataları gidermek için bu verileri kullanırız. Analiz yapılmadan 1-2 gün önce tüm kişisel bilgiler (IP adresi gibi) arama verilerinden kaldırırız. Yani kimin ne aradığını bilemeyiz. Sadece ne arandığı ile ilgileniriz. Analizler yapıldıktan sonra veriler sunucudan tamamen silinir." deniyor. Buradan çıkarılana göre Azimli arama yaptığımızda IP adreslerimizi de topluyormuş. Sadece IP adresi değil daha fazla kişisel bilgi topladıkları ama analiz yapılmadan önce bunu sildiklerini söylüyorlar. Bu raporu yazmaya başladığımda bunun hiç böyle olacağını düşünmemiştim. Buradan rahat 3 başlık daha çıkarmış.

Gizlilik Politikasının devamında "Reklam gizliliği" ve "Hatta bizi engelleyin" bölümleri var. İkisinde de fazla tartışılacak bir şey yok. Tek sıkıntı Azimli geliştiricilerinin 'Do Not Track' özelliğinin bir işe yaramadığını bilmemesi. Azimli kullanacaksanız uBlock Origin gibi bir AdBlocker kullanın. Fakat o bile sizi belli bir yere kadar koruyacak. Benim önerim Azimli ekibi bunları düzeltene kadar kullanılmaması.

3- Geliştiriciye Not
 Sayın @azmigurnaz veya Azimli ekibinden herhangi biri umarım bu yazıyı okur ve bu sıkıntıları en kısa sürede düzeltirsiniz. Kullanıcıların verilerini toplamayın ve onları olabildiğince Google gibi şirketlerden uzak tutun. Öbür türlü basit bir Google sonuçları yapıştırılmış siteden farkınız kalmıyor. Bunları düzeltene kadar Forum'da önerilmeyen sitelerden biri olacaksınız. Eğer Artado Topluluğunun saygısını ve sevgisini istiyorsanız gizliliğe önem verin ve umarım yakın bir zamanda kaynak kodunu yayınlayıp ne kadar şeffaf olduğunuzu gösterirsiniz.
Bu yazıyı diğer yazılar gibi hızlıca Azimli ekibine bildirirseniz bu sıkıntılarda o kadar çabuk çözülür. Ayrıca bunun bir eleştiri ve bilgilendirme yazısı olduğunu unutmayınız.

İyi forumlar!
Görüntülenme: 72
Cevap: 2
Öneriler
ardatdev     18 Ekim 2021 Pazartesi
Artado hakkında düşünceleriniz, önerilerinizi ve eleştirilerinizi bu konu altında belirtebilirsiniz.
Görüntülenme: 72
Cevap: 2
Artık Geliştirilmeyecek Servisler
ardatdev     14 Ekim 2021 Perşembe
Blank ve Videos projeleri artık geliştirilmeyecek. Bu projeler daha kullanıcıya yayınlanmamıştı fakat artık bunlara gerek olmadığını düşünüyorum. Bu projeler yerini Artado Network projesine bırakacak. Belki Blank ilerleyen günlerde Wiki/Forum karışımı olarak sunulabilir fakat bir sosyal medya alternatifi olmayacak. Artado'nun sosyal medya servisi Artado Network olacak. Bu konu hakkında düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Görüntülenme: 104
Cevap: 6
Yurtdışındaki Kullanıcıların Sayısı Artmaya Başladı
ardatdev     10 Ekim 2021 Pazar
Verileri detaylı olarak incelemedim fakat hatrı sayılır bir yabancı kullanıcımız var. Kullanıcılarımızın neredeyse yarısı İngilizce, Fransız ve İtalyanca konuşuyor. Arada bir kaç Almanca aramada gördüm. Biz sadece Artado'yu kullandığınız dili kaydediyoruz ve normalde o dili konuşan kullanıcılar ile sonradan dil değiştiren kullanıcılar ayırt edilebiliyor. Bu yüzden bu veriler büyük ölçüde doğru. Bunları düzenleyebilecek vaktim olursa düzenleyip gün gün sizinle paylaşabilirim.

Genel olarak kullanıcılarımız çoğunluğu hala Türk fakat İngilizce kullanan kullanıcı sayısı Türk kullanıcı sayısına yakın. Aynı şekilde baya bir İtalyanca arama var. Ardından Fransızca ve Almanca geliyor.
Görüntülenme: 134
Cevap: 4
Artado'da Reklamlar
ardatdev     9 Ekim 2021 Cumartesi
Biliyorsunuz ki Artado'nun tek geliri bağışlar ve bize pek bağış gelmiyor. En son bağış 2020 Aralık ayında 10TL değerinde yapıldı. Yani 1 yıldır kazandığımız para sadece 10 Türk Lirası. Bu sürede harcadağımız para ise 500 Türk Lirasına yakın ve son ödemimiz 9 gün gecikti. Kısaca durumumuz kötü. Öğrenci olduğumdan dolayı ordan burdan aldığım harçlıklar ile ayakta tutmaya çalışıyorum. Bu yüzden Artado'ya reklam eklemek artık zorunluluk oldu. Bu reklamların nerede ve nasıl olacağını yakında detaylı şekilde açıklayacağım. Bu durum hakkında düşüncelerinizi dile getirirseniz sevinirim.
Görüntülenme: 55
Cevap: 0
Forum Kuralları
ardatdev     9 Ekim 2021 Cumartesi
Bu Forum Kuralları 9.10.2021 (dd.mm.yy) tarihinde yazılmıştır. Forum Kurallarına her kullanıcı uymak zorundadır. Moderatörler istediği zaman forum kurallarını değiştirebilir. Herhangi bir değişiklik yapıldığında kullanıcılar bilgilendirilmek zorundadır. Kurallara uyulmadığı takdirde uyarı ve forumdan yasaklanma gibi cezalar verilebilir. Forum Kurallarına karşı gelirseniz Artado Hesabınız silinmez, sadece Forum'da bir daha gönderi atamazsınız.

Kurallar:

1- Forumun amacından fazla sapmayın. Burası her ne kadar Artado ürünleri için bir forum olsa da temel konularından biri de Türkiye'de gizliliğin önemine dikkat çekmek ve açık kaynak yazılımları desteklemektir. Bu kurala uymamanın cezası uyarıdır. Tekrarlandığı halinde yasaklama uygulanabilir.

2- Yazılım, servis önderileri veya tanıtımları yaparken aşağıdaki maddelerden en az birine uyduğuna dikkat edin;
 • O servisin/yazılımın açık kaynak olduğuna
 • O servisin/yazılımın kullanıcı gizliliğine önem verdiğine
 • O servisin/yazılımın yerli bir yazılım olduğuna
 • O servisin/yazılımın aktif olarak geliştirildiğine
 • O servisin/yazılımın Artado Manifestosunu tanıdığına ve ona göre hareket ettiğine
 • O servisin/yazılımın aktif olarak kullanıcılar ile iletişim kurduğuna
 • O servisin/yazılımın bir TYGG servisi olduğuna
3- Diğer kullanıcılara karşı saygılı olun.

4- Bir inceleme yazısı veya rapor yazıyorsanız olabildiğince kaynak kullanın ve bu kaynağı belirtin.

5- Spam yapmayın.

6- Arşiv yazılarında sadece güvenilir bağlantıları paylaşın.

Bu kurallar ilerleyen günlerde güncellenebilir.
Görüntülenme: 137
Cevap: 5
Artado'da Vuhuv Sonuçları!
ardatdev     8 Ekim 2021 Cuma
Artık Vuhuv sonuçları ve oto tamamlama sistemi Artado üzerinden kullanılabilecek! Fakat Vuhuv sunucularını yormasını engellemek için tüm kullanıcılar için açık olmayacak.
Görüntülenme: 120
Cevap: 4
Simitsi'nin Gizlilik Problemleri - Gizlilik Raporu
ardatdev     7 Ekim 2021 Perşembe
Simitsi'yi öneriler sonrası daha aktif kullanmaya başladık. Simitsi son bir kaç saattir bakımda ve benimde canım sıkılmıştı. Bu yüzden sitenin çerezlerine, hangi linklerle iletişime geçtiğine vs. bakmaya başlamıştım. İşte o zaman sıkıntıları gördüm. Bu konuda madde madde Simitsi'nin gizlilik sıkıntılarını, neden "yerli" projelerin bundan uzak durması gerektiğine değineceğim, uzak durmayan sitelerde nasıl güvenli bir şekilde gezinebileceğinizi anlatacağım.

Not: Bu yazıda bahsedilenlerin hepsi sadece bakım sayfasında test edilmiştir. Diğer sayfalara şu anda bakımda olduğu için bakamadım.

1- Facebook Bağlantısı
Bu büyük ihtimalle Facebook ile giriş yapmak için kullanılıyor fakat siteye girdiğimiz an Facebook'a istek yollaması gerçekten ürkütücü. Bir de bunu bakım sayfasında yapması. Her ne kadar görmezden gelinebilir ve engellenebilir olsa da olmaması daha iyi olurdu.


2- Sürekli Bir PHP Scriptine İstek Yollaması
İşte asıl ürkütücü kısım burası. Simitsi sekme açıkken sürekli bir PHP dosyasına belli bilgileri hashlayarak(şifreleyerek) yolluyor. Bu bilgilerin ne olduğu belli değil ama içinde profilinize özel bilgiler yer alıyor. Bu scripte neredeyse her 1 dakikada bir istek yollanıyor. İstek yollanan script'e buradan ulaşabilirsiniz. Kodlara erişilmiyor fakat. Aşağıdaki ekte de sitenin sürekli oraya istek yolladığını görebilirsiniz.


3- Çerezler
Simitsi bende 21 çerez kullanıyor. Bu çerezlerin neden kullanıldığını veya ne için kullanıldığını yeterli inceleyemedim ama 21 çerez sayısı bana çok fazla geldi.

Neden "Yerli" Projeler Bunu Yapmaktan Kaçınmalı?
Bu gibi davranışlardan özellikle yerli projelerin kaçınması gerektiğini düşünüyorum. Eğer konstepiniz çok farklı değil veya projenizin büyük bir rakibi varsa (Google, Facebook, Twitter...) bu gibi davranışlar kullanıcıyı soğutacaktır ve soğutmalıdır. Zaten büyük şirketler bu zamana kadar onlar hakkında çok fazla veri topladı bir de sana gelince sende ondan bu kadar veri toplarsan kullanıcının seni seçmek için bir nedeni kalmaz. Zaten büyük olan daha iyi bir deneyim sunuyor sana. Senin tek artın yerli olman oluyor.

Peki Bundan Nasıl Kaçınırsınız?
Kullanıcı olarak bu izleyicilerden kaçmanın yolu reklam engelleyici, gizliliğe önem veren bir tarayıcı veya direk Tor Browser kullanmaktır. İzleyicisi olan platformların uygulamalarını indirmekten kaçının. Kullanacaksanız tarayıcıdan kullanın. Tarayıcı olarak ise ya Tor Browser(Android, PC) veya Onion Browser(iOS) kullanabilirsiniz. Eğer bunları kullanmak istemez iseniz gizliliğe önem veren bir tarayıcı kullanın. Buradan gizliliğe önem veren tarayıcıları görebilirsiniz. Reklam engelliyici olarakta uBlock Origin kullanabilirsiniz.

Unutmayın gizliliğiniz önemlidir. Verilerinizi koruyun!
Görüntülenme: 68
Cevap: 3
Artado Ekran Görüntüleri - Arşiv
ardatdev     5 Ekim 2021 Salı
Bu konuda Artado'da kullandığınız arka planları ve logoları atabilirsiniz.

İlk günden bugüne kadar Artado;

İlk karanlık tema

Kullandığımız ikinci logoKızıl Logo 1

Kızıl Logo 2

Ve bir çoğunuzun bizi ilk kez tanıdığı logo ve tasarım
Mobil
Görüntülenme: 174
Cevap: 6
İnternet Çöküşü
ardatdev     4 Ekim 2021 Pazartesi
Biliyorsunuzdur ki Facebook servisleri çöküş yaşıyor fakat bu sadece Facebook'u etkilemiyor. Bir çok sitede etkilendi. En son baktığımda Azimli çökmüş, TurtTC yavaşlamıştı. Ayrıca bizim forumda yavaşlamış gözükebilir fakat o sıkıntı bizden değil kullandığımız text editöründen. Bu text editörünü çalışmasını sağlayan dosya başka bir sunucuda ve şu anda o sunucuda yavaşlama yaşanıyor. Tüm dünyada bir çok hosting firması çöktü. Büyük ihtimalle bir saldırı söz konusu. Şu anda intenetin büyük bir bölümü çökmüş durumda.
Görüntülenme: 61
Cevap: 0
Arama İstatistikleri - 2 Ekim 2021
ardatdev     3 Ekim 2021 Pazar
2 Ekim
 • 129 arama
 • 74 Türkçe arama
 • 35 İngilizce
 • 10 Fransızca
 • 3 Almanca
Verilerde büyük ihtimalle eksiklik var çünkü verileri toplayıp ayırmak gerçekten zorluyor ve kafa karıştırıyor. Kesin hata yapmışımdır. Yarın bunun bir haftalık halini hazırlayacağım. En azından Almanya ve Fransa'ya kadar ulaşmışız :)
Görüntülenme: 111
Cevap: 5
Yanlışlıkla Beyt Messenger'ı Yayınlamışım
ardatdev     2 Ekim 2021 Cumartesi
Bir kaç ay önce Beyt'in arayüz tasarımını yapmıştım. O zaman Artado'yu güncellerken yanlışlıkla onu da yayınlamışım. Bunu yaptığımı daha yeni fark ettim. Bazı arama motorlarında çoktan indekslendiği için şu anda kaldırmaya gerek duymuyorum. Normalde anında kaldırırdım fakat çoktan indekslenmiş. Beyt Messenger'ın tasarımını buradan bulabilirsiniz. Mobil tasarım hazırlanmadı o yüzden mobilde şekilsiz ve bozuk olarak gözükecektir. Sadece masaüstü tasarım yayınlandı.
Görüntülenme: 119
Cevap: 7
Türk Arama Motorlarının Durumu ve Dünya ile Kıyas #1
ardatdev     2 Ekim 2021 Cumartesi
Merhaba, Bu yazıda Türk arama motorlarının durumunu, yaptıkları gelişmeleri ve Dünya'daki durumumuz ile kıyas yapacağım.

1- Vuhuv


Vuhuv aktif olarak geliştirilen sayılı arama motorlarından biri. En azından bildiğimiz kadarıyla. Vuhuv "Bizden Haberler" sayfası ile kullanıcıları ile az da olsa iletişim için de kalıyor. En son yazdıklarına göre şu anda VuhuvBot üzerinde çalışıyorlar ve bir mesajlaşma uygulaması geliştiriyorlar. Aktif olarak geliştirdiklerini belirtmeleri projenin ölmediğini ve hala umut vaad ettiğini gösteriyor. Umarım en iyi şekilde çalışmaya devam ederler. Vuhuv hala Türkiye bazında en çok kullanılan yerli arama motorlarından biri fakat yurtdışında o kadar etkili değil.

2- TurTC


TurTC uzun süredir aynı şekilde kalıyor. Uzun süredir kayda değer bir güncelleme almadı. Proje ölü durumda diyebiliriz. TurTC'nin Türkiye belli bir bilinirliği var fakat kullanıcı sayısı o kadar iddia ettikleri kadar çok değil.

3- Tarmot


Yakın bir zamanda alan adı satışa çıkmıştı. Artık tamamen kapandı. Detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

4- Azimli


"En genç yerli arama motoru" ve "Gelişen, geliştirilen arama motoru" sloganları ile çıkmış kısa sürede belli bir kitleye ulaşmış olan Azimli özellikle son zamanlarda durgun. Haziran'dan beri kayda değer bir güncelleme veya yenilik eklenmedi. Ayrıca kullanıcıları ile de iletişimi o kadar sıkı tutmuyor. Bizden Habeler sayfası en son Haziran'da güncellendi. Aktif bir sosyal medya hesabı olmadığından dolayı oradan da bir duyuru yapılmıyor. Azimli'nin varlığı gitgide azalıyor.

6- Rastgelelik


Rastgelelik'in yerli arama motorlarına katkısı çok olmuştur. Diğer yerli arama motorlarını bloglarında tanıtan ve insanlara yayan Rastgelelik, arama kısmında aktifliğinin olup olmadığını bilmiyorum. Uzun süredir bloglarında bir yazı paylaşmamışlardı. Geçen gün yeni bir yazı paylaştılar. Umarım aktif kalmaya devam ederler.


7- Artado


Bu kısımda pek tarafsız olamasam da olabildiğince tarafsız olacağım. Artado olarak sürekli güncellemeler atıyoruz. Haftada en az 2 güncelleme yayınlanmakta. Bildirilen sorunlar en kısa sürede çözülüyor. Ayrıca Forumumuz sayesinde kullanıcılarımız ile iletişimi kesmiyoruz. Sürekli güncel ve aktif kalıyoruz. Ayrıca forum dışında da Artado'yu yaymaya çalışıyoruz. Sadece Türkiye pazarında değil, yurtdışında da aktif olmaya çalışıyoruz. Bizim hedeflerimiz, manifestomuz ve değerlerimiz var. Bu değerler etrafında interneti daha iyi bir yer yapmak için çalışıyoruz.

Dünya ile Kıyas


Yerli arama motorlarını dünyadaki büyük arama motorları ile acımasızca kıyaslamak haksızlık olur. Arada dağ gibi bir imkan farkı var ama bizim bu farka rağmen belli bir varlık göstermemiz gerekiyor. Yerli olup Google'la benzer bir yol takip etmek bize yarar sağlamaz. Eğer bir yerli arama motorunun dünyada yer edinmesini istiyorsak farklılıklarımız ile bir yer edinmeliyiz.

Buna göre bir kıyas yapacaksak hala çok geriyiz. Tek özelliği yerli olmak olan ve milli duyguları sömürmeye çalışan çok fazla kişi var. Google sonuçlarını bir arayüze yapıştırıp "Bakın yerliyim ben. Beni kullanın" diyerek bir şey başaramayız.
Görüntülenme: 70
Cevap: 1
Artado Photon'da Kullanılabilecek Arama Motorları
ardatdev     26 Eylül 2021 Pazar
Artado Search varsayılan olacak. Onun yanında Google, Yandex, Bing, Yahoo!, SearX ve DuckDuckGo olacak. Vuhuv, Azimli ve Biliver'i de eklemeyi planlıyorum fakat onlar ancak tam sürümde gelebilir ve eğer Artado Photon'u kullanıcılara önerirlerse eklenebilir. Sizin eklenmesini istediğiniz bir arama motoru var mı?
Görüntülenme: 63
Cevap: 1
Artado Photon Kapalı Beta Yakında Başlıyor!
ardatdev     26 Eylül 2021 Pazar
Mobil için Photon uygulamasının çoğu bitti. Yakında Kapalı Betaya katılanlara indirme bağlantısı gönderilecek. Kapalı Beta sürümü olduğundan dolayı bir çok özellik olmayacak.

Not: Bu sürüm aslında Artado Search mobil uygulaması olarak çıkış yapacaktı fakat uzun süredir Photon'u çıkaramadığımızdan Photon Kapalı Beta sürümü olarak çıkış yapacak.
Görüntülenme: 107
Cevap: 4
Forum'da Hatalar Giderildi, SEO'ya Uyumlu Hale Geldi.
ardatdev     25 Eylül 2021 Cumartesi
Forum'daki bir çok sıkıntı giderildi. Şu an olan tek sıkıntı editörde koyu tema kullanıyorsanız yazdıklarınızın siyah olması ama bunu hızlıca düzeltebiliyorsunuz. Ayrıca Forum SEO için pek uyumlu değildi. Bu yüzden Forum'da yazılanlar arama sonuçlarında çıkmıyordu. Hala SEO tarafında sıkıntılar var ama artık daha iyi bir durumda. Ayrıca bu güncelleme yakında açılacak blogumuzunda önünü açtı. Forum'a bir süre güncelleme atmayı düşünmüyorum. Yakında reklamları ekleyeceğim. Onun dışında yapacak bir şey yok şu anlık.
Görüntülenme: 155
Cevap: 6
Forum Yenilendi!
ardatdev     23 Eylül 2021 Perşembe
Artado Forum artık yenilendi. Eklemeyi planladığım bir çok şey eklenmedi fakat yakında eklemeyi hedeflediklerimi de ekleyeceğim.

Yeni güncelleme ile eklenenler:
 • Yeni yazı editörü eklendi.
 • Artado Search teması ile Forum sekronize edildi. Search'de tema değiştirdiğinizde artık Forum'da da değişiyor.
 • Reklamlar eklendi. (Tam bitmedi.)
Umarım Forumun yeni halini beğenirsiniz.
Görüntülenme: 86
Cevap: 3
Test3 bunları sonra sileceğim.
ardatdev     20 Eylül 2021 Pazartesi
UMARIM ÇALIŞIR
Görüntülenme: 60
Cevap: 0
TEST2
ardatdev     20 Eylül 2021 Pazartesi
<b>test2</b><br>
Görüntülenme: 78
Cevap: 3
test
ardatdev     20 Eylül 2021 Pazartesi
test
Görüntülenme: 99
Cevap: 7
Blockchain'e Geçiş Yapmalı Mıyız?
ardatdev     20 Eylül 2021 Pazartesi
Hepiniz kripto para veya blockchain'i illa duymuşsunuzdur. Bilmeyenler için blockchain sadece kripto paradan ibaret değil. Bir çok alanda kullanılabiliyor. Ayrıca Blockchain, gizlilik açısından daha güvenilebilir bir sistem çünkü verileriniz bizde durmuyor. Blockchain merkeziyetçiliği yıkıyor. Bizde My Account ve Search kısmında kullanabiliriz. Bunu kullanan arama motorları var. Cevaplar kısmında bu konu ile ilgili kaynaklar ve bu teknolojiyi kullanan arama motorlarını atacağım onlara bakabilirsiniz. Blockchain kullanan çoğu arama motorunda direk girip arama yapamıyorsunuz. Hesap açmanız veya başka bir kaç şey yapmanız gerekiyor. Artado'da ise blockchain sistemi hesap açtığınızda aktif olacak. Misafir kullanıcıları etkilemeyecek yani. Hesap açan kullanılar için de bir şey değişmez. Bende biraz daha araştıracağım daha tam bilgili değilim nasıl kullanacağıma dair. Tek fark az da olsa para kazanmanız olur. Bir kaç arama motorunda öyleydi bizde de öyle olur. Brave tarayıcısı da böyle bir sistemi kullanıyordu. Brave Rewards diye bir sistemi vardı reklam izliyordunuz ve para kazanıyordunuz. Aynı şeyi Bing'de yapıyor yanlış bilmiyorsam. Meraklıları daha çok inceleyebilir. Sizce bu teknolojiye geçiş yapmalı mıyız?
Görüntülenme: 92
Cevap: 6
Yeni Forum Test
ardatdev     19 Eylül 2021 Pazar
Bir şeyler yaz...
Görüntülenme: 125
Cevap: 7
Artado Forum hazır bir yazılıma geçmeli mi?
ardatdev     17 Eylül 2021 Cuma
Artado Forum'un şu anki hali tamamen ben tarafından yazıldı. Sıfırdan yapıldığı için pek bir özelliği yok fakat amacını şu anda karşılıyor. Sizce bu hali ile devam mı etmeliyiz yoksa hazır bir yazılım mı tercih etmeliyiz?
Görüntülenme: 80
Cevap: 2
Beyt Messenger
ardatdev     30 Ağustos 2021 Pazartesi
Artado şu anda bir arama motoru olsa da bir ekosistem kurmaya çalıştığımızı her yerde belirtiyoruz. Beyt Messenger veya kısaca Beyt'de bu ekosistemin bir parçası olacak. Beyt'in amacı izlenmeden insanların iletişim kurmasını sağlamak. Beyt'de tüm mesajlarınız tamamen şifrelenerek kaydedilmekte. Mesajlarınızı siz dışında kimse göremez. Beyt'de telefon numarası zorunlu değil fakat diğer insanların sizi daha kolay bulması için telefon numarasını hesabınıza ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca Beyt diğer projelerimiz gibi açık kaynak kodlu olacaktır.
Görüntülenme: 282
Cevap: 20
Artado'yu Yaymamıza Yardım Edin
ardatdev     27 Ağustos 2021 Cuma
Artado Search, büyük çoğunlukla tamamlandı. Bu yüzden insanlar ile paylaşmaya başladık. Sizde Artado'yu yaymamıza yardımcı olarak destek olabilirsiniz. Artado'yu yakınlarınıza önerin, forumlarda Artado'da hakkında bahsedin veya Artado hakkında inceleme yazıları yazıp, paylaşın. Böylece bizim daha çok insana ulaşmamıza yardımcı olabilirsiniz.
Görüntülenme: 57
Cevap: 1
Gece Teması Eklendi
ardatdev     22 Ağustos 2021 Pazar
Mavi-Lacivert ağırlıklı Karanlık temanın yanına siyah renklerin ağırlıklı olduğu Gece teması eklendi. Yeni temayı nasıl buldunuz?
Görüntülenme: 253
Cevap: 12
Artado Beta 1.1 Yayınlandı!
ardatdev     20 Ağustos 2021 Cuma
Sonunda Artado tekrar açıldı. Uzun süre kapalı kalmak zorunda kaldık bunun için özür dileriz. En azından yenilenmiş ve daha iyi bir şekilde açıldık. Bu güncelleme ile eklenenler kısaca şöyle; arayüz güncellendi, kısayollar eklendi, diğer arama motorlarının sonuçları eklendi, My Account sistemi kullanıcılara sunuldu, ArtadoBot beta test sürecine geçti ve arama dışındaki diğer servislerimiz de geliştirilmeye başlandı. Daha detaylı olarak bakmak isterseniz https://www.artadosearch.com/Updates adresinde güncelleme hakkında detaylı bir yazı yazdım. Oradan bakabilirsiniz.
Görüntülenme: 88
Cevap: 2
Artado Ana Sayfasına Kısayollar Ekleniyor
ardatdev     8 Ağustos 2021 Pazar
Artado Search ana sayfasında arama çubuğunun altına kısayollar eklemeye karar verdim. Evet, biliyorum daha önce kısayol ekleme önerisine "Kısayollar koymayı düşünmüyoruz. Biz diğerleri gibi fotokopi makinesinden çıkmış gibi duran bir arama motoru olmayacağız. " demiştim fakat bu servislerimizi tanıtmak için en iyi yol. O zamandan bu yana bir sürü şey değişti. Artık sadece bir arama motoru değil bir ekosistem kurmayı hedefliyorum. En azından hala tasarım olarak özgünüz ve başkalarının servislerini değil kendi servislerimizi kısayol olarak koyacağız. Kısayol eklememiz özgünlüğümüzü gidermiyor.
Görüntülenme: 110
Cevap: 5
Önerileriniz
ardatdev     Saturday, August 7, 2021
Bir kaç gündür forum sessiz ama merak etmeyin Artado'nun geliştirilmesi hala devam ediyor. Geliştirme aşamasında herhangi bir durma veya yavaşlama olmadı. Yakında güncelleme ile ilgili yeni haberler paylaşacağım. Sizin herhangi bir öneriniz vs. varsa buradan bildirebilirsiniz.
Görüntülenme: 106
Cevap: 2
Blank Geri Dönüyor!
ardatdev     Friday, July 30, 2021
Artado Hesabım hizmetinin yürürlüğe girmesi ile Blank'te geri dönecek. İlk olarak eski görünümde test sürümü olarak yayınlanacak. İlerleyen dönemlerde yenilenmiş tasarım ile tamamen çıkış yapmış olacak ve Android cihazlara mobil uygulaması tekrar çıkış yapacak.
Görüntülenme: 64
Cevap: 0
E-postası Olmayan Hesaplar Siliniyor!
ardatdev     Thursday, July 29, 2021
Konu hakkında bilgisi olmayanlar bir önceki konuya baksın. E-posta hesabını paylaşmayan veya bize iletmeyen hesaplar silinecektir.
Görüntülenme: 129
Cevap: 2
E-posta Hesaplarınızı Bu Konu Altına Yazın
ardatdev     Wednesday, July 28, 2021
Forum hesaplarınızı Artado Hesabı haline getirmek için e-posta hesaplarınız gerekli. Zaten bir çoğunuzun e-posta hesabı veri tabanında var fakat başka bir e-posta hesabı kullanmak isteyebileceğinizden sormak gerektiğini düşündüm. Verdiğiniz e-posta hesabına aktif olarak e-posta gönderilebilir bu yüzden aktif olarak kullandığınız bir e-postayı tercih edin. Yakında onay e-postası yollanır. Eğer e-posta hesabınızı burada paylaşmak istemiyorsanız Photon Beta testi kayıt yerinden mail:"mailadresiniz" şeklinde kaydederseniz yine e-posta hesabınızı onaylanacaktır.
Görüntülenme: 134
Cevap: 4
Artado Artık 4 Arama Motorunun Sonuçlarını Gösterebiliyor! (Yayınlanmadı)
ardatdev     Monday, July 26, 2021
Artado'ya gelecek yeni güncelleme ile Google, Artado, Bing ve Yandex'in sonuçlarını görüntüleyebileceksiniz! Yandex sonuçları şu anda stabil olarak çalışmıyor fakat bazen sonuçları görüntüleyebiliyorsunuz. Bing sonuçları çoğunlukla çalışıyor fakat bazen tasarım olarak sıkıntı çıkabilir. Normalde Baidu'nun da sonuçlarını eklemeyi hedefliyordum fakat Baidu hiç bir şekilde çalışmadı. İlerde eklemeyi tekrar deneyeceğim. Bu 4 arama motorunun yanında geniş bir Türkçe dizini olan Vuhuv ve Biliver'i de eklemeyi hedefliyorum.
Görüntülenme: 315
Cevap: 2
Artado Search Tekrar Aktif!
ardatdev     Wednesday, July 21, 2021
Kapalı olmamıza rağmen uzun süre sonra büyük bir trafik aldık. Bu yüzden işlevsiz bir sayfa yerine eksikleri olsa da arama yapılabilen bir arama motorunun gözükmesinin daha iyi olacağını düşündüm. Bu aslında yeni güncellemenin bir ön gösterimi gibi oldu. ArtadoBot bazı sorunlardan dolayı hala aktif değil fakat onun dışında bir sürü eklenen özellik var. En büyük değişim ana menü de ve sonuç ekle sayfasında oldu. Artık hem normal sonuç, bilgi sonucu ve bilgi kutusu ekleyebiliyorsunuz. Tam olarak tamamlanmadığından hala eksikler ve hatalar olabilir. Daha eklenecek çok özellik var. Yakında o özellikleri de yayınlayacağız. Yakında güncelleme hakkında detaylı bir yazı yayınlayacağım. Size iyi aramalar!
Görüntülenme: 187
Cevap: 2
Artado'ya Ne Oldu?
ardatdev     7/21/2021 10:02:41 AM
Dün gece saat 22.00'da Artado'nun sunucularında bir sıkıntı oluştu. Bu sıkıntı bizden dolayı oluşmadı. Host servisini kullandığımız GoDaddy'den kaynaklanan bir sorundu. Sıkıntı saat 00.00 civarı çözüldü ama Artado Search hala kapalı ve bir süre öyle kalacak. Kapalı kalmasının sebebi yeni güncelleme ile daha iyi bir Artado'yu yayınlamak istemem. Bir süre Artado kapalı kalacak. Bu süre boyunca Forum açık kalacak. Böylece geliştirme sürecini buradan takip edebileceksiniz.
Görüntülenme: 303
Cevap: 2
Video Sitesi ve Sosyal Medya Önerisi
ardatdev     7/19/2021 11:35:19 PM
ArtadoBot için video sitesi ve sosyal medya sitesi önerisine ihtiyacım var. Video için Youtube, Dailymotion, İzlesene, TED Talks, Open-Video.org, 9GAG ve Utreon'u ekledim. Başka bildiğiniz varsa yazarsanız çok fazla faydanız dokunur. Aynı şekilde sosyal medya siteleri için de geçerli. Daha sosyal medya kısmını yapmaya başlamadım yarın başlayacağım. Sosyal Medya için Instagram, Twitter, Facebook, Reddit ve VK'yi eklemeyi düşünüyorum fakat bunlar sayıca az geldi. Yerli sosyal medyalar öncelikli ama diğer ülkelerinde sosyal medyalarını yazarsanız iyi olur.
Görüntülenme: 397
Cevap: 2
Azimli Beta V3.6 Ne Zaman Tüm Kullanıcılar İçin Yayınlanacak?
ardatdev     7/16/2021 11:32:02 PM
Eski konulara bakarken @ledenav'ın yazdığı Azimli'nin beta sürümü ile ilgili yazısını gördüm. Temmuz'da çıkacaktı bu sürüm fakat ayın 17'si oldu hala ortada yok. Bu beta sürümü ile Artado Search ile arat seçeneği ekleneceğinden merak ediyordum. O yüzden tekrar sorayım dedim. Bilen var mı ne zaman çıkacağını?
Görüntülenme: 374
Cevap: 9
ArtadoBot çok yakında aktif olacak!
ardatdev     7/16/2021 6:22:43 PM
ArtadoBot için olan çalışmalar neredeyse tamamlandı. Yakında test aşamasına geçecek. Hala mükemmel çalışan bir bot değil fakat eski haline göre daha verimli çalışıyor. Şu anlık sadece sizin eklediğiniz siteleri ve zaten veri tabanında olan siteleri tarayacak. Eğer sorunsuz bir şekilde çalışırsa 1 ay içinde 1000'den fazla site veri tabanına eklenecek. Tabi bu sayı sizin eklediklerinize göre daha çok artabilir. ArtadoBot'un yanında ArtadoBot-Image isimli bir robot'u da aktifleştireceğim. Bu robot ise sadece görsel toplayacak. Sonuç Ekle sayfasını güncelledim fakat daha yayınlamadım. Forum'daki sıkıntıyı ve bir kaç şeyi daha halledince yeni güncellemeyi yayınlayacağım. ArtadoBot ile ilgili bilgiler yakında https://www.artadosearch.com/bot adresinde yer alacak.
Görüntülenme: 329
Cevap: 2
Forum'da Bazı Şeyler Çalışmayabilir!
ardatdev     7/15/2021 7:09:41 PM
Forum'da kısa bir süreliğine hesap açma, giriş yapma ve başkasının hesabına bakma gibi şeyler kısa süreliğine çalışmayacak. En yakın güncelleme ile bu sıkıntı çözülecek. Bu sıkıntının sebebi sizin kişisel verilerinizin(şifre gibi) çalınmasını önlemek. Yakında hesap işlemleri daha genişletilmiş ve daha güvenli olarak çalışmaya başlayacak.
Görüntülenme: 271
Cevap: 3
artadosearch.com Kapanabilir!
ardatdev     7/11/2021 8:25:26 PM
Şu anda yeni alan adlarını test ediyorum. Bu yüzden artadosearch.com adresinde hata olabilir veya tamamen kapanabilir. Böyle bir durum olursa artadosearch.xyz, artado.xyz veya artado.space adreslerini kontrol edin. Bunlardan biri illa açık olacaktır.
Görüntülenme: 381
Cevap: 6
Limbul - Arama Motorumsu Ansiklopedi
ardatdev     7/10/2021 6:33:51 PM
Bazı yerlerde arama motoru bazı yerlerde ansiklopedi diyorlar bence tam olarak karar verememişler ne olduklarına. Artado'nun bilgi arama kısmı gibi yapmışlar aynı mantık. Ben "Dünya'nın en gelişmiş arama motoru" ve "Türkiye'nin İlk ve Tek Ansiklopedisi" demelerine biraz gıcık oldum. Çünkü ikisi de değiller. Böyle iddialı sözler projeden soğutuyor insanı. Twitter hesaplarından da bakandan destek istemeleri ve sürekli "ilk ve tek yerli ansiklopedisiyiz" demeleri de daha çok soğuttu beni ama yine de bakmaya değer bir proje.
Görüntülenme: 360
Cevap: 1
Teskale kapandı mı?
ardatdev     4.7.2021 20:43:16
Uzun süredir bakmıyordum. Bir bakayım ne yapmışlar diye ama site açılmıyor. Sosyal medya hesaplarını da kapatmışlar.
Görüntülenme: 384
Cevap: 5
En İyi Yerli Arama Motorları
ardatdev     4.7.2021 17:04:35
Sizce hangisi/hangileri? Sadece Türkiye içinde kıyaslamayın. Yurt dışında Türkiye'yi temsil edebilme açısından bakın.
Görüntülenme: 344
Cevap: 1
Sınırlar Kaldırıldı
ardatdev     6/30/2021 4:36:55 PM
Artado Search'de olan 100 karakter sınırı kaldırıldı. Artık aramanızı kısaltmak zorunda kalmayacaksınız!
Görüntülenme: 349
Cevap: 2
Artado'nun Eksikleri
ardatdev     6/28/2021 5:37:18 PM
Artado'da eksik gördüğünüz yerler var mı? Hatalar hariç.
Görüntülenme: 1139
Cevap: 12
Artado Güncellendi!
ardatdev     6/26/2021 7:41:21 PM
Sonunda güncellemeyi tamamlayıp, yayınladım. Güncelleme ile özelleştirme seçenekleri, gelişmiş bilgi kutuları, görsel arama için diğer sonuçlar bölümü, Artado sonuçlarını kapatabilme gibi bir sürü şey eklendi. Ayrıca bir çok hatada düzeltildi. Şu anda sadece 3 tane özelleştirme seçeneği var. Arkaplan'a bir resim koyabiliyorsunuz, logoyu değiştirebiliyorsunuz ve Artado Journal'ı kapatabiliyor veya açabiliyorsunuz. İlerde daha fazla özelleştirme ekleyeceğim. Ayrıca bu güncelleme ile forumdaki giriş sıkıntısı da büyük ölçüde çözüldü.
Görüntülenme: 330
Cevap: 3
Forum Düzenlemesi
ardatdev     6/25/2021 2:54:29 PM
Yakında Artado Search dışında başka servisler yayınlayacağız. Artado Search dahil tüm Artado servisleri Artado Hesabım uygulaması üzerinden çalışacak. Yani Google'daki gibi birden fazla uygulama için tek hesap açacaksınız. Artado Hesabım, Artado Forum içinde geçerli olacak. Forum hesaplarınız tamamen silinmeyecek fakat hesaplarınızı düzenlemek zorunda olacaksınız. Ağustos ayına kadar düzenlenmeyen hesaplar askıya alınacak. Yakında hesabınızı düzenlemeniz için bir panel açacağım.
Görüntülenme: 374
Cevap: 5
Ayarlar Sayfası
ardatdev     6/23/2021 10:49:42 PM
Şu an ayarlar sayfasını yapıyorum. Ayarlar kısmında özelleştirmeler yapabileceksiniz yani hazır tema kullanmak yerine kendi temanızı yapabileceksiniz ve bu konuya çok fazla önem veriyorum. O yüzden kullanıcıya çok fazla özelleştirme imkanı vereceğim. Artado değiştirmek istediğiniz şeyleri yazarsanız, ayarlar kısmına onu istediğinize göre değiştirebileceğiniz bir panel yapabilirim.
Görüntülenme: 396
Cevap: 3
Tarmot Satılıyor
ardatdev     6/20/2021 10:45:39 AM
Tarmot.com, Tarmot.org ve Tarmot.net alan adlarını satıyorlarmış. Toplam 2.500 euro yani 25.000TL ye satıyorlarmış. Aramızdan bir arama motoru daha eksiliyor.
Görüntülenme: 352
Cevap: 3
Arama Motoru Önerisi [Sabitlendi]
ardatdev     6/19/2021 7:39:18 PM
Önerdiğiniz/Bildiğiniz tüm arama motorlarını bu konu altında yazın.
Görüntülenme: 403
Cevap: 3
Artado Çeviri
ardatdev     6/18/2021 10:31:52 PM
Artado'ya bir çeviri hizmeti yazmayı düşünüyorum ama bunun için Google Translate API kullanacağım büyük ihtimalle. Yine bir kısmını ben yazacağım fakat ana olay Google tarafında halledilecek. Google servisi kullandığından dolayı tepki görmekten endişe ediyorum. Zaten sonuçların çoğu Google'dan bir de Translate için Google'ı kullanırsam çok fazla tepki görebilir. Siz ne düşünüyorsunuz? Yaani'nin çeviri hizmetine baktım o da Google'dan alıyor gibi fakat Google'ın çevirebildiği şeyleri çeviremediği de oluyor. Tam karar veremedim o konuda. Kendim bir çeviri hizmeti yazmayı düşündüm fakat diğerleri gibi iyi bir hizmet sunmaz.
Görüntülenme: 415
Cevap: 0
Gelişmiş Bilgi Kutuları
ardatdev     6/18/2021 8:42:58 PM
Şu anda sonuçlarımız yetersiz olduğundan hem Google hem de Artado sonuçları kullanıyoruz. Kullanıcılar genellikle Google sonuçlarını görüyor. Kendi sonuçlarımızı geliştirmek ise büyük ihtimalle yıllar alacak. Bu yüzden Bilgi Kutuları bizim için çok önemli. Bilgi Kutuları, kullanıcılara çok fazla kolaylık sağlıyor. Bu yüzden onları geliştirmeye karar verdik. İlk kısmını yayınladığımız yeni güncellemenin ikinci kısmını bu hafta içinde yayınlamayı planlıyoruz. Bu kısım hakkında detaylı bilgiyi Geliştirme Günlüğü'nün ikinci bölümünde detaylı olarak anlatacağım. Bu hafta yayınlayacağımız kısım ile bilgi kutularında artık kategoriler ve diğer kaynaklar kısmı eklenecek. Ayrıca Bilgi Kutuları için bu yıl ki hedefimiz 100.000 Türkçe Bilgi Kutusu ekleyebilmek. Aynı şekilde diğer dillerde de bilgi kutularının sayısını arttıracağız.
Görüntülenme: 471
Cevap: 2
Azimli Arama Motoru E-Posta Adresi Ne?
ardatdev     6/17/2021 8:16:54 PM
Azimli ve Artado arasında yaşanan tartışmadan sonra Artado'nun e-posta hesabı ile Azimli'ye bir e-posta atmıştım ama e-postaya neredeyse 1 haftadır geri dönmediler. Tartışma sırasında hem taraflarınca hem de onları "savunan" kişilerce Azimli'ye e-posta atmamız istenmişti. E-posta atmak için bu kadar istek alınca en fazla 1-2 gün içinde dönmelerini bekliyor insan. Bende belki yanlış e-posta hesabına atmışımdır diye burada size soruyorum. Kendi sitelerinde bir İletişim sayfası yok biraz gezinince destek@azimli.ga adresini buldum ve o adrese attım fakat uzun süredir geri dönüş alamadım. Galiba eski bir e-posta adresi. Siz aktif olarak kullandıkları bir e-posta adresi biliyor musunuz?
Görüntülenme: 464
Cevap: 3
Yeni Güncellemenin İlk Kısmını Yayınlıyoruz!
ardatdev     16.06.2021 20:06:59
Bu yüzden kısa süreliğine Artado kapanacak. Neden tamamı bitmeden yayınlıyorsunuz derseniz şu anki haline verilecek tepkileri görmek için bir kısmını erken yayınlıyoruz.
Görüntülenme: 466
Cevap: 5
Artado Search Mobil Uygulaması
ardatdev     16.6.2021 11:00:37
Android kullananlar bilir Google'ın widget gibi bir uygulaması vardır. Tam olarak bir tarayıcı değildir fakat arama yapmanızı sağlar. Bir çok yerli arama motorununda öyle bir uygulaması vardır. Bizde öyle bir uygulama yapmaya karar verdik. Tam olarak bir internet tarayıcısı olmayacak. Artado ile arama yapmanızı ve gezinmenizi sağlayacak. Bu uygulama Artado Photon'un çıkmayacağını göstermiyor. Artado Photon hala hem masaüstüne hem de mobil cihazlara çıkış yapacak. Artado Search mobil uygulaması Haziran bitmeden önce Android cihazlar için yayınlanmış olur. Şu anda kesin bir tarih veremem.
Görüntülenme: 406
Cevap: 4
Yerli Arama Motorları
ardatdev     15.6.2021 19:21:53
Hiç bilinmeyen kuytu köşede kalan ama gelecek vaat eden ve geliştirilmesi devam eden yerli arama motoru biliyor musunuz? Artado'da bir yerli arama motoru olduğundan bir çok yerli arama motorunu biliyorum ve düzenli olarak ne yapmışlar diye bakıyorum fakat bir çoğu çok uzun süredir hiç geliştirilmiyor yani hiç görülür bir yenilik yapmıyorlar. Çoğu sanki umudunu kesip gitmiş gibi. Sizin bildiğiniz hala gelişen bir yerli arama motoru var mı? Aslında yerli olmasına da gerek yok. Büyükler arasında yer alamamış her arama motoru olur ama öncelik yerli olanlar.
Görüntülenme: 297
Cevap: 4
Yeni Güncellemeden İlk Fotoğraf
ardatdev     15.6.2021 15:52:07
https://twitter.com/ArtadoL/status/1404828838857785351
Görüntülenme: 346
Cevap: 2
Geliştirme Günlüğü #1 - ArtadoBot ve Artado Journal
ardatdev     14.6.2021 20:27:09
Merhaba Sayın Artado Forum Halkı, Hatırlarsanız geçen gün yazdığım konuda ArtadoBot ve yeni güncelleme hakkında bilgi vermiş ve size ilk önce hangisinin bitmesi gerektiğini sormuştum. Büyük bir çoğunluk yeni güncellemenin önce yapılmasını söyledi. Sizin yanıtlarınızdan sonra yeni güncellemeyi yapmaya koyuldum. İlk yapmaya başladığım şey Artado Journal hizmetiydi. Kısaca Artado Journal'dan bahsedecek olursak arama çubuğunun alt kısmında yer alan güncel haberleri, hava durumunu ve COVID-19 vakalarını takip edebileceğiniz bir kısım. Bu servisi yaparken ilk önce haberler için başka bir haber servisi kullanmayı hedefliyordum fakat sonradan bundan vazgeçtim. Çünkü başkasının hizmetini kendi hizmetimiz olarak sunamam. Biz bazı arama motorları gibi Google'ın haberler servisini kendi hizmetimiz olarak sunamayız. Biz diğerleri gibi değiliz. Bu yüzden kendi hizmetimizi hazırlamaya başladım fakat onun içinde ArtadoBot'u çalıştırmam gerektiğini fark ettim. ArtadoBot'un temelleri atıldı biraz daha geliştirilirse Beta için uygun olabilir ama bunu yapmak yine zaman alacak. Bu yüzden Artado Journal'ı şimdilik biraz daha farklı hale getirmeye karar verdim. Herkes Vikipedi'nin arayüzünü bilir. Onun gibi bir şey yapmaya karar verdim. Yani en son eklenen ve en çok aratılan Bilgi Kutuları gibi şeyler yer alacak. Sonra ArtadoBot tamamlanınca Journal yine en güncel haberleri, hava durumunu ve COVID-19 vakalarını takip edebileceğiniz bir kısım olacak. Ayrıca Journal'ı beğenmezseniz kapatabileceksiniz böylece sade bir Artado Search kullanabilirsiniz. Bunların yanında yeni güncelleme ile bir sürü şey daha eklenecek. İlerleyen günlerde gelişmeleri yine buradan paylaşırım. İyi geceler!
Görüntülenme: 278
Cevap: 3
Forum'da Oluşan Sıkıntı
ardatdev     14.6.2021 12:58:03
Az önce Forum'da yoğunluktan dolayı bir sıkıntı oluşmuş. Forum'a girdiğinizde başka kişinin hesabının adı yazabilir fakat hala kendi hesabınıza giriş yapmış oluyorsunuz. Bu sıkıntı en fazla 1-2 güne çözülecektir.
Görüntülenme: 991
Cevap: 11
ArtadoBot ve Yeni Güncelleme
ardatdev     12.6.2021 19:04:55
Merhaba Sayın Artado Forum Halkı, Şu anda ArtadoBot üzerinde çalışıyoruz ve bu süreç gerçekten yorucu ve uzun sürüyor. Bu yüzden yeni tasarım güncellemesi en az Temmuz'a kadar gecikecek ama ilk önce yeni güncellemeyi de yayınlayabiliriz. Bu yüzden düşündüm ve güncellemeyi öne çekmeyi daha yararlı buldum ama bu kararda tam olarak emin olamadım. Bu yüzden size soruyorum. Sizce ArtadoBot'u mu tamamlamalıyız yoksa güncellemeyi hemen tamamlayıp yayınlamalı mıyız? Benim düşüncem güncellemeyi tamamlamak yönünde çünkü bu güncelleme ile Artado daha kullanılabilir oluyor. Bu güncelleme ile tasarıma yeni şeyler katmak yanında artık Google sonuçlarını da kullanmayı düşünüyoruz. Tabi ki bunu kullanıcıya bırakacağız. Yani kullanıcı Artado sonuçlarından tatmin olmazsa Google sonuçlarını da Artado üzerinden görüntüleyebilecek. Artado kendi veri tabanında sonuç bulamadığında otomatik Google sonuçlarını gösterebilecek. Bunun kullanıcıya bir çok yararı olacağını düşünüyorum. Hem kullanıcı sayımızın artmasında katkı gösterebilir. Şu anda sonuçlarımız az olduğundan bir pazarlama yapamıyoruz fakat bu güncelleme ile insanlar Artado'da istediğini bulabilir. Ayrıca kullanıcı sayımızın artması ArtadoBot'u geliştirirken bize büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır.
Görüntülenme: 357
Cevap: 1
Forum Sıkıntıları
ardatdev     11.6.2021 19:33:26
Az önce genel olarak hataları gidermek için bir kaç güncelleme yayınladık. Eğer Artado'yu düzenli olarak ziyaret ediyorsanız belki fark etmişsinizdir. Genelde bakım güncellemeleri en fazla 2 dk sürüyordu fakat bu güncellemede oluşan bazı hatalardan dolayı bu süre aşırı derecede arttı. İlk olarak bundan özür dileriz. İkinci olaraksa eğer Forum'da veya herhangi bir yerde sıkıntı yaşıyorsanız büyük ihtimalle güncelleme sizde tam olarak aktif olmamıştır. Bunu çözmek için tarayıcı verilerinizi silmeniz yeterli eğer sorun gitmezse belli bir süre bekleyin düzelecektir. Not: Bu sorun bizden kaynaklı değildir.
Görüntülenme: 1317
Cevap: 15
Önerilerinize İhtiyacımız Var
ardatdev     9.6.2021 19:09:15
Merhaba, Artado Search olarak tasarımımızda büyük değişiklikler yapmayı planlıyoruz. Bu değişiklikleri yaparken sizin önerilerinize ihtiyacımız var. Ayrıca gelecek planlarımızda ve hedeflerimizde de değişiklikler yapıyoruz. Bu yolda sizin destekleriniz ve görüşleriniz bizim için çok önemli. Önerilerinizi paylaşırsanız seviniriz.
Görüntülenme: 349
Cevap: 6
Niye Neredeyse Tüm Yerli Arama Motorlarının Tasarımı Başka Arama Motorları İle Benzer?
ardatdev     7.6.2021 20:30:01
Nedense bir çok yerli arama motorunda, yabancı büyük arama motorlarından esinlenme var. Daha önce Vuhuv'daki "esinlenmeleri" belirtmiştim. Azimli'de, Haziran güncellemesi ile Vuhuv'la benzer bir tasarım uyguladı. Anlamadığım kısım neden özgün olmak yerine büyük arama motorlarının tasarımlarından esinleniyorlar/kopyalıyorlar. Zaten altyapı olarak Google'ın altyapısını kullanıyorsun, tasarımı da DuckDuckGo'dan alıyorsun.
Görüntülenme: 284
Cevap: 3
Arama Sonuçlarında Site Iconları
ardatdev     7.6.2021 16:11:16
Daha test ediyoruz bu özelliği her site için açmadık daha. Örnek: https://www.artadosearch.com/search?i=artado&theme=Dark&page=1 Yorumlarınızı bekliyorum.
Görüntülenme: 348
Cevap: 1
Artado Forum Hakkında
ardatdev     6/4/2021 4:36:26 PM
Merhaba, Artado Forum'a hoşgeldiniz! Artado Forum, Blank'ın kapanışı ile oluşan boşluğu kapatmak için yapıldı. Blank sayesinde topluluğumuz ile iletişim kurabiliyorduk fakat Blank yeterli değildi. Onun yerine daha gelişmiş bir forum yapmak daha mantıklı geldi. Evet, bu forumun da şu anda eksikleri var fakat Blank'a göre daha iyi hizmet verebiliyor. Bu forum, acilen giderilmesi gereken bir eksik yüzünden hızlıca yapıldı. Bu yüzden eksikleri var fakat bu eksikler en kısa zamanda giderilecektir. O zamana kadar bu forum üzerinden sorular sorabilir, önerilerinizi belirtebilir ve yaşadığınız sorunları paylaşabilirsiniz.
Ads